IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Цените на зеления водород ще останат високи и през следващите десетилетия

Компаниите по света вече обявиха отмяна на проекти заради слабото търсене на водорода

18:00 | 01.01.25 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Зеленият водород е представян както от политици, така и от бизнес лидери като ключово гориво за икономиката без емисии. Но газът ще остане изключително скъп за по-дълго време, отколкото се смяташе досега, показва нова оценка на BloombergNEF.

Водородните компании по света вече обявиха отмяна на проекти заради слабото търсене на водорода. В САЩ проекти за милиарди долари са спрени в очакване администрацията на президента Джо Байдън да издаде окончателни правила за данъчни стимули, предназначени да засилят производството.

В миналото BNEF прогнозираше рязък спад в цената на зеления водород, който се получава чрез разделянето на водната молекула с машини, наречени електролизатори, работещи с възобновяема енергия. Но в своята последна прогноза консултантската фирма повиши над три пъти оценката си за цената на водорода до 2050 г., позовавайки се на по-високите бъдещи разходи за самите електролизатори. Сега BNEF прогнозира, че цената на зеления водород ще падне от текущия диапазон от 3,74 долара до 11,70 долара за килограм до 1,60-5,09 долара за килограм през 2050 г.

За сравнение, най-разпространената форма на водород, използвана днес - извлечена от природен газ - струва 1,11-2,35 долара на килограм, изтъква BNEF. Анализаторите очакват цените на този „сив“ водород да останат до голяма степен непроменени до средата на века.

„По-високите разходи за производство на зелен водород без никакви субсидии или стимули няма да подкрепят усилията за справяне с предизвикателство да се декарбонизират енергоемките сектори, като химическа индустрия и производство на петрол, с водород, произведен чрез електролиза, захранвана от възобновяеми източници“, посочва анализаторът на BNEF Паял Каур.

Тези индустрии заедно със стоманодобивния сектор и енергетиката са определяни като възможни крайни потребители на водород. Но това ще изисква скъпо ново оборудване, чието търсене се развива бавно.

Само два пазара - Китай и Индия - вероятно ще отчетат значително подобряване на конкурентоспособността на зеления газ при разходите, изтъква BNEF. Там по-чистото гориво ще достигне цена, сравнима със сивия водород до 2040 г.

Прогнозата превръщат целта на Байдън да намали разходите за водород в САЩ до 1 долар на килограм до 2031 г. недостижима. Много анализатори смятат, че цената е от съществено значение за убеждаването на потенциалните клиенти да започнат да използват горивото.

BNEF разгледа задълбочено как ще се представи зеленият водород в Ню Йорк, Тексас и Юта. Докладът установява, че Тексас ще създаде най-евтиния зелен водород, като разходите ще паднат т 7,22 долара за килограм днес до 4,82 долара през 2030 г. Ако се включи планираният от Байдън данъчен стимул от 3 долара за килограм, разходите за водород в Тексас може да паднат под 1 долар до 2040 г.

Съдбата на водородните политики на САЩ остава несигурна, туй като новоизбраният президент Доналд Тръмп, който ще се настани в Белия дом през януари, залага на защитата на изкопаемите горива. Въпреки че представилите на индустрията продължават да се надяват, че републиканецът ще продължи много от инициативите на Байдън - отчасти защото петролните компании се интересуват от водорода - Тръмп до момента не е споделил съществена информация по темата.

Междувременно бавният растеж на търсенето на водород принуди компаниите по целия свят да ограничат амбициите си. По-рано тази година Equinor ASA, Shell PLC и Origin Energy Ltd. отмениха проекти за производство на водород поради липса на купувачи. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:45 | 01.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 16 rate down comment 0
mr. Yoda
преди 1 ден
Зелен не ме устройва. Искам диамантен или поне изумруден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 18
гъбко
преди 2 дни
До: aldy А пък в ру33ийката дори не могат да го произвежда по такива технологии ... Хе-хе, те започнаха да затварят кладенците за газ и петрол, аз за зелен водород пиша ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 4
aldy
преди 2 дни
Зсъп е той, "зеленият хайвер", но това не е оправдание да не го плащате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още