IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ПАВЕЦ "Чаира" се завърна, засега с ограничен капацитет

До края на 2025 г. трябва да приключи ремонтът на още един хидроагрегат, но НЕК още няма оферти за останалите два

12:15 | 23.12.24 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Министерство на енергетиката
Снимка: Министерство на енергетиката

Приключи ремонтът на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ "Чаира" и след задължителните 72-часови проби съоръжението вече е готово да се включи в паралел с енергийната система. Това означава, че от началото на 2025 г. България може да разчита на така необходимия батериен капацитет от 200 мегавата, който да използва за балансиране на пиковото потребление.

Именно тази каскада спаси България през леденото начало на 2017 година. Оттогава зимите са по-меки, но загубата на ПАВЕЦ "Чаира" беше един от тежките удари за енергетиката ни. Турбината заработи нормално и това дава надежда, че и трети хидроагрегат на централата ще може да се ремонтира и заработи, каквито са очакванията за 2025 г.

За първи и четвърти обаче ситуацията засега не изглежда особено оптимистично - преди дни Националната електрическа компания (НЕК) пусна нов търг за избор на изпълнител, повишавайки стойността с 10% и променяйки условията по търга - преговори ще се водят с избран кандидат, подал оферта за участие.

През есента беше подписан и Меморандум за сътрудничество с Япония, по силата на който Toshiba да ремонтира първия хидроагрегат. Той е в оригиналното си състояние, за разлика от четвъртия хидроагрегат, който даде дефект по време на изпитанията след извършен ремонт.

От Министерския съвет съобщиха след посещение на служебния премиер Димитър Главчев в централата, че вероятно договорът с Toshiba ще бъде сключен до дни.

ПАВЕЦ "Чаира" е уникално съоръжение от четири хидроагрегата с общ капацитет от 860 мегавата. Първоначалната задача е била балансиране на АЕЦ "Козлодуй",  но постепенно ролята ѝ се променя с навлизането на зелените енергийни мощности. Според анализатори вероятно и това е причината за износването на материала, причинило спирането на централата за няколко години. Оценките сочат, че най-повреденият четвърти хидрогенератор няма да може да се поправи и трябва да се смени.

Но "Чаира" не е единствената възможност за изграждане на подобни батерийни мощности - например при язовирите "Доспат" и "Батак". При тях изграждането на ПАВЕЦ ще бъде по-лесно и с по-малко негативни последици за околната среда от разширяването на обема на яз. Яденица, каквито планове имаше, за да бъде увеличен обемът на работа на ПАВЕЦ "Чаира".

Новите централи на язовирите "Батак" и "Доспад" бяха обявени от предишния министър на енергетиката Румен Радев. Той отбеляза, че потенциалът за съхранение на енергия там е голям, но не стана ясно дали са правени финансови разчети колко ще струват тези съоръжения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:07 | 23.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 1
Един Българин
преди 2 часа
Дано при ремонтите се помисли за балансирането на зелените мощности и съответно многократно по-честото включване и изключване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още