Нарастващият дипломатически спор между Словакия и Украйна е по-скоро за печелене на пари от евтина енергия, отколкото за нещо друго, заяви високопоставен украински служител пред изданието Politico, докато приятелски настроените към Кремъл лидери на държави от ЕС се опитват да постигнат сделка, за да запазят потока на руското гориво през континента.
В четвъртък Киев изключи възможността да продължи да разрешава на Москва да доставя природен газ през своята мрежа от тръбопроводи до страни като Словакия и Унгария, след като дългосрочното споразумение за транзит с руския държавен енергиен гигант „Газпром“ изтече в края на годината, предаде БГНЕС.
Словакия, която има водеща роля в търсенето на заобиколно решение, печели около 500 млн. долара годишно от търговия с руски газ, като същевременно се противопоставя на целите на външната политика на Украйна, отбелязва Politico, като се позовава на украински представител, близък до президента Володимир Зеленски.
„Непрекъснато настояваме за санкции срещу руската ядрена индустрия“, коментира служителят, пожелал анонимност, за да говори откровено за деликатния спор. "Словашкият министър-председател Роберт Фицо е сред онези, които блокират тези санкции... и е едно от ключовите лица, спира кандидатурата на Украйна за присъединяване към НАТО.“
Фицо, който заедно с унгарския премиер Виктор Орбан отстоява по-близки отношения с Москва от началото на инвазията на руския президент Владимир Путин в Украйна, в четвъртък обвини Зеленски, че му е предложил „500 м;н. евро руски активи“, за да подкрепи кандидатурата на Киев за присъединяване към военния съюз. „Разбира се, казах „никога“, отговори популисткият премиер, цитиран от Politico.
Отвръщайки на твърденията, украинският официален представител каза, че думите на Зеленски са извадени от контекста и изтъкна, че Словакия трябва да намери алтернативни източници на газ, както правят други страни от ЕС.
„Тогава Зеленски му предложи да постигне споразумение с нашите партньори и каза, че ще компенсираме Фицо за загубите му, а в замяна той ще ни помогне за нашата национална сигурност и ще подкрепи нас и НАТО. Фицо каза „не“, посочва украинският представител.
Според него словашкият премиер е отхвърлил предложенията за транзит на газ, който не е руски, тъй като печалбите очевидно са приоритет за националната сигурност на страната му.
„Виждате ли, за Фицо сигурността изобщо не е важна“, изтъква източникът на Politico. Фицо попита трябва ли Словакия да губи пари, само защото Украйна е във война, добавя той.
„Президентът Зеленски реагира емоционално, защото е неморално да се говори така. Той от своя страна каза, че Украйна губи хора заради Русия, а Фицо иска да печели пари от фиксирана ставка и да помага на Москва да финансира войната“.
Споразумението, което позволява на руския „Газпром“ да прави доставки през Украйна, изтича на 1 януари 2025 г. В интервю за Politico новият еврокомисар по енергетиката Дан Йоргенсен заяви, че блокът се „готви“ за тази ситуация и че задаващият се край на доставките на руския газ "не е изненадващ".
Въпреки това група големи централноевропейски енергийни фирми тази седмица писаха до председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен с настояване за удължаване, докато Фицо и Орбан провеждат срещи с чуждестранни колеги в опити да осигурят продължаване на доставките.
Орбан посочи вчера, че Будапеща се опитва да договори формулировка, при която руският газ да бъде ребрандиран като унгарски, преди да премине границата с Украйна, подобно на „вратичката“, която използва, за да поддържа достъп до евтин руски петрол.
Зеленски обаче отхвърли исканията за подновяване на сделката, докато Русия води война срещу страната му. „Малко е неприлично да говорим за пари, защото губим хора“, каза той в четвъртък на среща в Брюксел.
Путин също заяви, че очаква споразумението да приключи. Това е удар за икономиката на Русия. Анализатори изчисляват, че „Газпром“ може да загуби до 6,5 милиарда долара приходи – пари, използвани от Кремъл за финансиране на инвазията му в Украйна.