Ден преди крайния срок (20 декември) все още няма яснота дали България ще получи плащане за транзита на руския природен газ през "Балкански поток". В края на миналата седмица на посещение у нас беше министърът на външните работи на Унгария Петер Сиярто, който обяви, че решение е намерено и "Булгартрансгаз" ще получи транзитната такса за доставките на газа за Унгария.
От българска страна обаче още няма потвърждение - на срещата между Сиярто и българския служебен министър на енергетиката Владимир Малинов са обменени идеи, но няма конкретно предложение. Вероятно решение може да бъде съобщено в петък (20 декември) по време на планираното посещение на унгарския премиер Виктор Орбан у нас.
Плащанията за енергийни суровини от и към Русия са под въпрос заради наложените от САЩ санкции към "Газпромбанк". В ЕС това засяга основно Унгария, която не търси алтернативи на руския природен газ. Малинов вече посочи, че България ще спре транзита, ако не получи плащане навреме, както и че очаква "Газпром Експорт" да предложи вариант, а не България да търси начини да си получи парите.
Европейските държави купуват все по-малко руски газ, като Унгария и Словакия са сред малкото, които запазват своята зависимост от "Газпром". За Братислава ситуацията се усложнява още повече след категоричния отказ на Украйна да продължи да транзитира руски природен газ след 1 януари 2025 година, когато изтича договорът с "Газпром".
И в този казус България може да бъде част от отговорите, защото Русия може да използва трасето на "Турски поток" и продължението му през България, за да доставя на останалите си клиенти в Централна и Източна Европа. Досега обаче в Москва заявяват, че очакват предложенията на Европейската комисия (ЕК) как ще продължи транзитът след изтичането на договора с Украйна.
Преди време руският президент Владимир Путин предложи няколко варианта, включително и един от най-невероятните - по оцелялата тръба по дъното на Балтийско море, но "Турски поток" не беше сред тях. Няма данни и да се водят разговори за увеличаването на транзита през България ( през "Балкански поток"). Пред Ройтерс словашкият премиер Роберт Фицо коментира, че ще говори с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен на 19 декември. Според него Украйна трябва да допусне транзита на газа, но вече не собственост на "Газпром", а купен от друга държава, и ще помоли ЕК за съдействие при разговорите с Киев.
Премиерът на Украйна беше категоричен, че страната му ще позволи преминаването на газ от всякакви източници, но не и от Русия.
"Булгартрансгаз" транзитаира руски газ още и за Сърбия. В края на миналата седмица президентът Александър Вучич коментира, че САЩ вероятно ще наложат санкции и срещу NIS - единственият доставчик на газ и петрол за Белград, заради собствеността ѝ. 50% от капитала на компанията се държи от "Газпром Нефт", а 6,15% - от "Газпром". Сръбската държава притежава към 30% от капитала на дружеството, а останалите дялове са в ръцете на миноритарни собственици.
Пред AFP Вучич предположи, че санкциите могат да бъдат избегнати, ако делът на руските компании падне под 50%, а държавата да купи пакета с акции. Това обаче трябва да бъде одобрено и от руската страна.