IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Украйна отказа на Словакия – транзит на руски газ няма да има под никаква форма

Търговията на газовите пазари в Европа се успокои и цената на суровината вече е 40 евро за мегаватчас

11:30 | 17.12.24 г. 12
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Украйна е готова да обсъди с Европейския съюз и страните от общността транзита на какъвто и да е газ през своята територия, с изключение на руски, съобщи премиерът Денис Шмихал в Telegram след разговор с словашкия си колега Роберт Фицо. "На ниво ЕС в последните години беше направено доста, за да се гарантират надеждни доставки на газ и да се предотврати използването на всякакъв вид енергия като оръжие, което е обичайна практика за Русия от десетилетия", написа още Шмихал.

Той е категоричен, че Киев ще изпълни всички свои ангажименти, произтичащи от споразумението за асоциация с ЕС и ще отговори на официално искане от ЕК, но без да отстъпи от позицията си за руския газ.

Преди пет години Русия и Украйна подписаха договор за транзит, който изтича на 1 януари 2025 г., с опция за удължаване, ако и двете страни са готови за това. Споразумението беше постигнато след продължителни преговори, а финалните договорености бяха направени от президентите на двете страни на единствената им лична среща в Париж. Тогава Москва беше тази, която дълго време отказваше да подпише договора, очаквайки да заработи "Турски поток" и малко по-късно и "Северен поток 2".

Графика: Bloomberg Графика: Bloomberg

Преди разговора с Шмихал Фицо коментира, че въпросът за транзит на руския природен газ през Украйна е важен не само за Словакия, но и за целия ЕС. При спирането на потока обаче цялата тежест ще падне единствено на страната му - Унгария, която също получава почти всичкия газ, който потребява, от Русия, използва трасето през България за доставките, а австрийската OMV, която е един от най-старите партньори на "Газпром", вече заяви, че има алтернативи на руския газ и ще изпълни ангажиментите към своите клиенти.

Молдова е другата държава, която разчита изцяло на руския газ през Украйна. По данни на Ройтерс страната в момента опитва да осигури транзита на газа през България.

Руският президент Владимир Путин коментира преди седмици ситуацията с транзита, сочейки, че решението трябва да дойде от ЕС, но не спомена "Турски поток" и България като възможност за безболезнено продължаване на доставките за най-засегнатите страни. Вместо това той отбеляза, че Европа може да използва оцелялата тръба от "Северен поток 2", която така и не получи разрешение за експлоатация от Германия.

Още през лятото на 2023 г. украинските власти бяха категорични, че договорът с "Газпром" няма да бъде удължен. В последните месеци се водеха разговори за транзит на газ от Азербайджан, който страните от ЕС да купуват на входната точка между Русия и Украйна (Суджа в Курска област), а купувачите да си гарантират сами сигурността на доставките, предвид активните бомбардировки на енергийната инфраструктура от страна на Русия.

До този момент няма пробив в тази посока. Много анализатори отбелязват, че Азербайджан няма нужните количества газ, които в момента Русия пренася през Украйна. Реално реализацията на този план ще означава, че страната ще купува руски газ, за да покрие собственото си потребление и ще изнася целия свой газ към Европа. Това се случва и в момента - Баку увеличава доставките към ЕС, покривайки свои нужди с руски газ.

Според словашкия министър на икономиката Дениса Сакова европейските страни, които разчитат на транзита през Украйна, трябва да намерят 15 млрд. куб. метра газ. Словакия има възможности за алтернативни доставки през съседните си държави, но предпочита руския газ, чиято цена е по-ниска, и доставките през Украйна, за да не плаща големи транзитни такси.

Позицията на Братислава не среща голяма подкрепа в Брюксел, където препоръката е да не се сключват нови договори с "Газпром" и постепенно ЕС да се откаже изцяло от руския газ към 2027 г. Оценката на Европейската комисия е, че спирането на доставките на газ през Украйна няма да има сериозно отражение върху цените.

Газовите пазари в Европа все още приемат нервно всеки коментар около доставките на руски газ. След налагането на санкции срещу "Газпромбанк" цената на нидерландската платформа се повиши рязко до над 48 евро за мегаватчас, което е пикът за 2024 г. досега. В края на миналата седмица обаче Унгария официално обяви от София, че е намерено решение и в сутрешната търговия в Нидерландия цената се движи около 40 евро за мегаватчас.

За поевтиняването спомага още и топлото време в Европа, което ограничини черпенето на газ от газохранилищата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:38 | 17.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 0
corner
преди 33 секунди
остана Украйна да спре бизнесът с Русия и да си развалят добросъседските отношения
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 0
FireT
преди 4 минути
До: Tikva007, ти жив ли си бе, butter пръч. Целият форум те погреба. Ама нормално - дърт пръч си вече. Единствено безмислиците ти стават ощеПо-***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 1
гъбко
преди 10 минути
До: khao Падането на глава по стълбището му се е отразило зле ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 6
khao
преди 37 минути
До: Tikva007 пак да попитам... луд ли си или умствено изостанал... каква е тази поредна бесмислица дето си издрищиш, мазен пръч ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 7
Tikva007
преди 52 минути
*За поевтиняването спомага още и топлото време в Европа, което ограничини черпенето на газ от газохранилищата.* - Европа се докара до дереджето на героите на Елин Пелин - опърпаните селляни, които всеки ден започнат с молитви - кога за дъжд, кога за слънце и суша, че да съберат нещо от полето и да преживеят зимата. И европейците ще трябва да разчитат вече само на времето, за да оцеляват - ще се молят кога за топли зими, кога за слънце и вятър, кога да вали, а кога да не вали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
гъбко
преди 1 час
До: khao Баце кво казА? Мат'риалът е такъв ... :))) ... това е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 9
khao
преди 1 час
До: doba пиян ли си? такива неща не са се случвали....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 11
doba
преди 1 час
Чакайте бе, ние се отказахме от дерогации и т.н. и цакаме за скъпа 'азърбайджанска' газ и скъп 'азърбайджански' нефт, а други си веят байряка :) а отделно на това укрите получават пари(незнайно как) от Масква за транзита! :) Чудо нек'во!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 16
гъбко
преди 1 час
До: 0pk Никви няма да ги пишат. Режат тръби, зариват пътища, прекъсват далекопроводи ... все още ли не разбираш какво се случва? Скоро ще откачат и ру33кият модул от МКС ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 11
0pk
преди 2 часа
Няма проблем, ще ги пишат монголски ако трябва - щом има търсене. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още