От 1 януари 2025 година цената на електроенергията за бита, предоставяна от доставчиците на регулирания пазар може да поскъпне с 9%, сочи доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Преразглеждането е предвидено в решението на регулатора за цената на електроенергията за домакинствата от 30 юни 2024 година. Тогава беше взето решение за цената за целия регулаторен период - от 1 юли 2024 г.- до 30 юни 2025 година.
В доклада се посочва, че дружествата са поискали увеличение заради увеличено търсене и производствени разходи и пазарните тенденции. Искането на "Електрохолд Продажби" е за поскъпване с 8,92%, за "EVN България Електроснабдяване" - 8,96%, а за "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" - 9,15%. Искане е подало и малкото дружество, което е с регионално значение - "Златни Пясъци" и то е за увеличение в размер на 7,83%.
В писмо от 28 ноемри "Национална електрическа компания" (НЕК) е информирала КЕВР, че за периода юли-ноември 2024 г. надвзетите количества електроенергия от крайните снабдители надвишават с 500 гигаватчаса, или с 11,5% заложените в решението от средата на годината. Очаква се потреблението на крайните снабдители да продължи да бъде по-високо от заложеното в решението, особено през зимните месеци, когато битовите потребители традиционно увеличават консумацията.
Според прогнозите, допълнителните количества могат да достигнат до 750 гигаватчаса, а при неблагоприятно развитие и по-високо отклонение – до 940 GWh.
НЕК посочва, че възможностите за осигуряване на допълнителни количества електроенергия са ограничени поради изтичането на договора с "КонтурГлобал Марица изток 3", повишената аварийност на "AES Марица изток 1" и завишените заявки от "ТЕЦ Марица изток 2", които ще доведат до по-ранно изчерпване на определената квота за централата.
Намалението на водните запаси в язовирите на НЕК пък свива производството от ВЕЦ, казват още от обществения доставчик. Очакваното производство от ВЕЦ е около 1,8 тераватчаса спрямо заложените 3,04 тераватчаса. Това увеличава себестойността на енергията от ВЕЦ – от 90,78 лв. за мегаватчас до прогнозираните 144 лв. за мегаватчас и допълнително налага преразглеждане на ценовото решение, посочва КЕВР.
НЕК отбелязва, че тези фактори значително ограничават възможностите за гъвкаво управление на ресурсите и изискват спешни мерки за осигуряване на надеждно снабдяване с електроенергия през зимния период.
Заявленията на енергийните дружества ще бъдат разгледани по време на обществено обсъждане в КЕВР.
Преди ден служебният енергиен министър Владимир Малинов съобщи по време на дискусия в парламента, че криза с доставките на електроенергията няма да има, но е възможно цената да се увеличи.