Вариант как да продължат плащанията за транзита на руския природен газ са обсъдили министърът на външните работи Петер Сиярто и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, става ясно от съобщение от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Подробности по идеята не са посочени, но в своя Facebook Сиярто отбелязва, че е намерено "законово решение, което удовлетворява българските партньори" и Унгария и не попада под санкции.
Преди дни Сиярто беше в Москва, за да дискутира създалата се ситуация, след като САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк". През нея обаче минават всички плащания, свързани с енергоресурсите от Русия - петрол, природен газ и ядрено гориво. Унгария все още купува изцяло тези суровини от Русия.
Будапеща получава природен газ през "Турски поток" и след това през територията на България и "Балкански поток". По думите на Сиярто по този маршрут страната е получила 7 млрд. куб. метра през тази година и то е ключово за енергийната сигурност на Унгария. През "Балкански поток" газ получава още и Сърбия.
"Газпром Експорт" е резервирала капацитет по българските тръби до 2039 година. По-рано Малинов съобщи, че ако не бъде платен до крайния срок 20 декември, България ще прекрати транзита. Страната ни очакваше руската компания да предложи варианти за излизане от ситуацията Според източници на ТАСС "Газпром" пък очакваше в ЕС да бъде намерено решение и се отбелязваше, че транзитът няма да бъде спрян, а първо ще има санкции за забава, визирайки всъщност плащанията, които трябва да получи от Унгария и другите европейски клиенти.
Руският президент Владимир Путин отмени забраната плащанията за газ да бъдат извършвани само през "Газпромбанк" (заради което България спря да купува газ от Русия) и дори предложи възможности плащанията да се извършват през трети страни с прихващания.
По време на разговорите между Сиярто и Малинов днес (13 декември) е било обсъдено още и по-добра свързаност между регионите производители и регионите потребители на зелена енергия с достъпни и предвидими доставки, посочват още от енергийното ведомство. Сиярто е подкрепил присъединяването на България към междуправителственото споразумение по проекта за Зелен коридор и уверил, че страната ни ще бъде включена в него. Двамата са се обединили около това, че в рамките на предпроектното проучване следва да се разработят два варианта на трасе за пренос на зелена енергия от Каспийския регион през България.
Двамата министри са коментирали още и запазването и развитието на ядрените мощности в двете държави. Ядрените централи имат бъдеще като базови мощности, които да произвеждат електрическа енергия на достъпни цени, са посочили те, представяйки си взаимно напредъка по проектите за изграждане на нови мощности.
Петер Сиярто разговаря и с президента Румен Радев, акцентирайки ролята на Унгария като ротационен председател на ЕС за влизането на България и Румъния в Шенгенското пространство.