Германският министър на икономиката Роберт Хабек изрази съмнения относно плановете на страната за по-рано от първоначално планираното прекратяване на производството на електроенергия от въглища, съобщава Bloomberg.
Запитан в кулоарите на индустриална конференция в Берлин, организирана от вестник Handelsblatt, дали целта за 2030 г. — осем години по-рано от първоначално предвидената – е под въпрос, той заяви: „Да. За мен енергийната сигурност винаги е с абсолютен приоритет“.
По-рано тази седмица министерството на Хабек се отказа от плана за нови газови електроцентрали, които са от ключово значение за замяната на въглищните мощности в страната. Мярката не можа да бъде гласувана, след като трипартийната коалиция, водена от канцлера Олаф Шолц, се разпадна през ноември.
Най-голямата икономика в Европа - която постепенно прекрати ядрената енергия миналата година - искаше да изгради работещи с водород централи, за да намали емисиите на парникови газове в енергийния сектор и да осигури резерв за бързо разрастващи се възобновяеми източници.
В петък Хабек подчерта, че въглищните централи могат да бъдат изключени, само ако има достатъчен резервен капацитет.
„Не можем да рискуваме да създадем ситуация – като тази, която заплашва да възникне след загубата на руския газ – чрез нашите собствени политически решения“, изтъква Хабек. „Като цяло е лошо от съображения за защита на климата, но и от съображения за сигурността на доставките“.
Коалицията на Шолц се споразумя да спре изгарянето на изкопаеми горива до края на десетилетието „в идеалния случай“. По-рано този месец обаче министерството на икономиката заяви в доклад, че „въглищата трябва да бъдат премахнати постепенно в началото на следващото десетилетие“.
Поради нарастващото търсене на електроенергия и оскъдния резервен капацитет, германският енергиен регулатор нареди миналата година на няколко въглищни централи да останат в резерв до 2031 г.
Германия трудно ще успее да загърби напълно въглищата през следващите няколко години. Графика: Bloomberg
Министерството обяви по-рано днес, че правителството все още работи за постигане на пълно загърбване на въглищата през 2030 г., но подчерта, че „няма начин да се заобиколят гъвкавите нови мощности“.
За 2023 г. Германия отчете рекорден темп на увеличаване на новите соларни инсталации. Добавеният капацитет на слънчева енергия в страната нарасна с 85%, като основна заслуга тук имат покривните фотоволтаици.
Вятърните централи обаче са в застой, какъвто се наблюдава и в други части на света.
В Германия се очаква бурното развитие на зелената енергия да продължи, благодарение на плановете за намаляване на бюрокрацията в сектора. Целите на Берлин са 80% от потребяваната енергия да бъде покрита от възобновяеми енергийни източници до 2030 г. През 2023 година делът на зелената енергия от националния енергиен микс е 52%.