IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Енергийната мрежа на Европа е уязвима на хакерски атаки заради покривните солари

НАТО проведе първото в света учение, целящо да открие проблемните точки в комуналните услуги в Швеция

10:46 | 12.12.24 г.
Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg
Снимка: Andrei Pungovschi/Bloomberg

Хакери могат да проникнат в енергийната мрежа на Европа през инсталираните на покривите соларни панели, пише Bloomberg, цитирайки експерта по киберсигурност Вангелис Стикас. Той показва нагледно как само със своя лаптоп и смартфон от дома си в Солун може да заобиколи защитите на соларните панели по целия свят и да получи достъп до повече електроенергия, отколкото тази, която влиза в германската енергийна мрежа.

Това създава много сериозен риск за дисбаланс на системата до степен да предизвика срив и изключване на съоръженията, оставяйки на тъмно цели държави.

В последните години по целия свят има бум на изграждането на покривни соларни системи, които да ускорят зеления преход. Но това означава и милиони нови входно/изходни точки в мрежата, които могат да бъдат използвани от хакери.

41-годишният Стикас отчита, че в Европа все повече се разчита на покривните солари и те са част от енергийната мрежа, а следователно и от критичната инфраструктура. Но в същото време нивото им на защита не е добро и правителствата трябва да имат предвид и това, когато разработват стратегии за киберсигурност.

По данни на Международната агенция за енергетика (МАЕ) хакерските атаки към предлагащите комунални услуги се удвояват през последните две години. Средата става все по-дигитална, което прави системите уязвими, отбелязват анализаторите от агенцията. През 2023 година има повече от 200 атаки само по енергийната система, сочат още данните.

Такива атаки могат да имат много цели - пазарни манипулации, срив на мрежата или дори източване на банкови сметки, какъвто случай има в Япония.

Според Bloomberg в НАТО се отнасят доста сериозно към подобни заплахи и организацията проведе първото в света учение за намиране на уязвими точки в енергийната мрежа на Швеция. Потенциалните проблеми се задълбочават на фона на войната в Украйна и влошаващите се отношения на Запада с Русия и Китай, който е най-големият производител на соларни панели в света.

Експерти по сигурността посочват вниманието на хакерите, което привлича системата на Германия, защото е сред най-"зелените" - в страната инвестираха милиарди, които намалиха емисиите с две трети за последните десетина години. Сериозни са проблемите със сигурността в мрежата на Великобритания, сочат още оценките на Kaspersky Labs.

В Европейската комисия подготвят и специални насоки срещу атаки по енергийната мрежа. Но както почти всяко законодателство, страните ще имат поне 18 месеца, за да имплементират новите правила.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:46 | 12.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още