САЩ подготвят още санкции срещу руския петрол в последните седмици от мандата на президента Джо Байдън, пише Bloomberg. Мерките все още се обсъждат, но те са част от усилията на администрацията в Белия дом да ограничат средствата за военната машина на Кремъл, допълват източници на агенцията.
Анализатори коментират, че вероятно мерките сега ще бъдат насочени към танкерите, които превозват руския петрол. Европейската комисия (ЕК) също иска да включи такива ограничения в 15-ия санкционен пакет срещу Русия и вече има принципно съгласие на страните от общността за това, съобщава DW. Очакванията са, че европейските мерки ще бъдат окончателно обсъдени и одобрени по време на съвета на външните министри на 16 декември. В Брюксел вече се заговори и за 16-ти пакет, който да бъде одобрен през февруари, когато ще се навършат три години от началото на пълномащабната война в Украйна.
Bloomberg припомня, че Байдън дълго време се е съпротивлявал на исканията на Киев за засилване на санкциите срещу петролната индустрия на Русия, която е основен източник на приходи в бюджета. Притесненията му бяха свързани с поскъпването на петрола и нова енергийна криза. Затова и директните санкции на Вашингтон дълго време бяха свързани единствено със забрана на вноса на петрол и участие в решението на Г-7 и ЕС за ограничаване на цената на руския петрол до 60 долара за барел.
Известно затягане на мерките имаше, когато САЩ наложиха вторични санкции за компании, които не спазват тавана на руския петрол, което Русия бързо преодоля със своята "тъмна флотилия" от стари танкери, плаващи в нарушение на редица правила.
Сега обаче цената на петрола е ниска и прогнозите са, че това ще се задържи заради ограниченото търсене. Очакванията на пазарните анализатори са, че през 2025 година на петролните пазари ще има излишък и това ще притиска надолу цената на петрола.
ОПЕК+ отложиха увеличаването на добива, а в "Роснефт" смятат, че това ще направи САЩ водещ износител на петрол. Новоизбраният президент Доналд Тръмп също е привърженик на сектора и едва ли ще ограничи по някакъв начин развитието му. Според Bloomberg с новите ограничения Вашингтон смята, че ще помогне за по-силна позиция на Украйна при евентуални преговори. Доналд Тръмп може да не ги вдигне веднага след встъпването си в длъжност, за да не изглежда слаб или да не даде отстъпки на Русия прекалено рано.