Руският президент Владимир Путин подписа указ, позволяващ на чуждестранни купувачи да плащат за природен газ и чрез други банки, а не само чрез сметки в "Газпромбанк". Преди дни САЩ наложиха санкции срещу банката, което постави под въпрос плащанията от малкото останали европейски клиенти на "Газпром" - основно Унгария и Словакия.
Текстовете позволят и газът да бъде платен от трети компании, включително и чрез прихващане на задължение, ако процедурата бъде одобрена от "Газпром".
Точният механизъм как ще се извършват плащанията все още не е съвсем ясен. Крайният срок за плащане на ноемврийските доставки, който има Унгария, която е един от големите купувачи на руския газ в Европа, е 20 декември.
През пролетта на 2022 година Путин подписа указ, с който задължи купувачите на природен газ от враждебни държави (почти всички в ЕС) да плащат единствено в рубли и само през "Газпромбанк". Това оказа няколко клиента, сред които и България, да продължат отношенията си с "Газпром". Досега банката беше оставяна извън санкционните списъци, тъй като беше разглеждана като ключова за енергийната сигурност в Европа. В края на ноември обаче Вашингтон въведе ограничения и върху нея в отговор на ескалацията на бойните действия в Украйна.
Според оценка на Европейската комисия (ЕК) санкциите вече не са проблем за доставките заради все по-широкия достъп на газовите потоци в общността.
Politico отбелязва, че Унгария е поискала от Вашингтон изключение от санкцията, защото доставките на руския газ се определят като ключови за енергийната сигурност на страната.
Външният министър на страната Петер Сиярто коментира по време на изслушване пред депутати, че санкциите на Вашингтон "подозрително" засягат страните, които симпатизират на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Той поясни още, че заедно с руския вицепремиер Александър Новак са договорени начини плащанията за газ и гориво за ядрените реактори да продължат.
Новината окуражи търговците на нидерландската борса TTF и цената на природния газ намаля с близо 2% до почти 46,50 евро за мегаватчас. В последните дни природният газ в Европа се търгува на най-високото ниво от началото на годината - около 48 евро за мегаватчас.
преди 1 месец Тоя наглеж защо иска да продава "евтин" газ на враждебни държави, вместо да ги остави и да им се сринат икономиките... май путин иска здрава Европейска икономика която да праща снаряди изработени от руска газ към Украйна... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Хахаха! Клекна, нациста, роскочината се тресе!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар