IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ракетните удари са изпитание за баланса на украинската енергетика и ядрените централи

Загубите за украинската енергетика от войната досега надхвърлят 56 млрд. долара

14:08 | 03.12.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

От пролетта насам украинската енергетика е преживяла повече от 11 масирани обстрела с дронове и ракети, само два от тях бяха през ноември. Това поставя на изпитание балансирането на енергийната система, която в момента разчита основно на ядрените си централи.

По данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) при последния обстрел над Украйна (на 28 ноември) три от ядрените централи в Украйна - Хмелницка, Ривненска и Пивденноукраинската АЕЦ, са намалили мощността на реакторите като част от протокола за безопасност заради въздушна тревога. Един от блоковете на Ривненската АЕЦ е бил за кратко изведен от системата, а два от свързващите кабели на Хмелницката АЕЦ са били прекъснати.

Засега енергийните компании и властите веднага започват поправката на разрушенията, но тези атаки оставят украинската енергийна система особено уязвима - по данни на местните енергийни компании почти всички балансиращи мощности в страната (въглищни и водни централи) са унищожени или повредени.

Киевският икономически институт изчисли, цитиран от Ройтерс, че директните щети от ударите с ракети и дронове по украинските енергийни съоръжения са към 16 млрд. долара. Загубените ползи за енергетиката от началото на войната в Украйна надхвърлят 40 млрд. долара.

Войната ускориява зеления преход

Преди година Украйна отговори на унищожената енергийна инфраструктура с инсталирането на генератори. По неофициални данни през миналата зима в страната е имало работещи генератори с мощност от 1 гигават, или един ядрен реактор.

Това е удобно за домакинства или малки и средни предприятия, но и цената на 1 киловатчас е 5-6 пъти по-висока, признават анализатори пред Ройтерс. През миналата година и генераторите допълнително допринесоха за влошаването на качеството на въздуха в студените дни. За голямата индустрия генераторите са недостатъчни и по тази причина и властите са договорили спешен внос от съседните европейски държави. Цената на вносната електроенергия също е по-висока.

А ако зимата е студена, то ситуацията с електроенергията в Украйна ще бъде критична и няма да зависи от парите, признават налюдателите. Дори и в момента, включително в столицата Киев, животът се върти около часовете, когато има ток. Всичко се планира с графиците за прекъсване на тока и дори хората, живеещи на високите етажи вече предпочитат да останат в близките кафенета и да изчакат да се върне електрозахранването, вместо да катерят стълбите.

Вече става обичайно в Киев да няма ток по осем часа на денонощие.

Но и в страната стартираха много програми, които да насърчат намирането на алтернативни енергийни източници. Сред тях са зелени централи, иновативни батерии или зарядни станции, които могат да поддържат работата на малки електроуреди в домакинството.

През последната година по жилищни и административни сгради, училища, болници и други сгради в столицата все по-честа гледка стават соларните панели. Според оценки на експерти, цитирани от Ройтерс, в страната са инсталирани покривни соларни панели с капацитет от 1,5 гигавата. Стойността им е около 23 хил. долара за домакинсво, но има програми, които покриват голяма част от разходите. Например правителството и общината в Киев плаща към две трети от разходите за изграждане на соларни инсталации в града.

Средства идват и от западните партньори на Украйна, а правителството значително облекчи процедурите по одобрение на инсталациите и вноса на панелите.

Въпросът не е само да изкараме тази зима, коментира Олена Ляпенко, енергиен експерт от мозъчния тръст DIXI Group, базиран в Киев. "Въглищните инсталации са вече остарели и трябва да ги променим", допълва тя.

Според експертите щетите по енергийната инфраструктура на Украйна могат да бъдат поправени, а повредените и остарели инсталации - заменени, в рамките на 3 до 5 години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:08 | 03.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още