IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

След OMV и други европейски компании могат да спрат да плащат на "Газпром"

Увеличават се и залозите, че от 2025 година Русия изцяло ще спре да доставя газ за ЕС

13:43 | 02.12.24 г. 3
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

През ноември австрийската OMV спечели арбитражно дело срещу "Газпром" и предупреди, че очаква руската компания да спре доставките. Малко по-късно това действително се случи, а източници на Ройтерс съобщиха, че австрийската компания не си е платила газа за октомври, за да си прихване сумата, присъдена от арбитражния съд, за която едва ли някой очакваше "Газпром" да си плати.

Този прецедент може да окаже силен натиск върху финансовото състояние на руския газов гигант, пише Bloomberg. Причината е, че компании от германската RWE до италианската Eni - едни от най-старите и големи търговци на руски газ, водят дела заради ограничените доставки на руски газ през 2022 година. Очакванията са, че ще има и още положителни за европейските компании отсъждания и това да "отвори шлюза" за действия, подобни на тези на OMV, защото едва ли руският газов холдинг ще плати компенсации, присъдени от съда.

От Bloomberg са се опитали да получат коментар от компаниите, за които е известно, че водят арбитражни дела срещу "Газпром", включително и от "Булгаргаз", но нито една от тях не е предоставила коментар. RWE отбелязва единствено, че арбитражното дело срещу "Газпром" е заведено още през 2022 година и все още няма решение.

България търси компенсации в размер на 400 млн. евро за едностранно прекратения договор за доставка на газ от "Газпром" през април 2022 година.

В случая с австрийската компания "Газпром" спря почти веднага доставките, което означава, че ако други компании решат да последват нейния пример, то трябва да имат готовност за алтернативни доставки. OMV например в момента купува руски газ през Словакия. Компанията съобщи, че газът за нейните клиенти е осигурен и част от алтернативите са и резервите в австрийските газохранилища (изградени и с помощта на "Газпром", когато Австрия беше един от важните хъбове за разпределяне на руския газ в Европа).

Отсъждането в полза на австрийската компания не е първото арбитражно решение срещу "Газпром". През лятото руската компания беше глобена с 13 млрд. евро заради щетите, които понесе Uniper за спирането на газа през лятото на 2022 година. Няма индикации, че "Газпром" ще плати тази компенсация, а и Германия вече не получава газ от Русия, за да компенсира плащането. Една от целите на Uniper с арбитража обаче беше да прекрати договора си с "Газпром", за да може да се преструктурира.

В момента в ЕС фокусът е изцяло върху енергийната сигурност и газовите пазари се опасяват, че доставките от Русия ще прекъснат изцяло на фона на проблемите с арбитражни дела, санкциите срещу "Газпромбанк" и спирането на транзита през Украйна от началото на 2025 година. Именно това подхранва и високата цена природния газ на нидерландската борса TTF в началото на новата седмица. В ранния следобед природния газ се търгува за 48,70 евро, което е рекорд от началото на годината.

Като цяло Европа, включително и държавите без излаз на море, е подготвена да получава втечнен газ, но историческата зависимост от Русия все още притеснява пазарите и търговците са в изчакване как ще се справи общността.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:04 | 02.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 0
tisia
преди 5 минути
Евросъюза вместо да търгува реши да воюва. ( САЩ може и да воюва, но и търгува. Купува "стратегичеки " /поне така са ги обявили/ стоки от Русия и не му дреме) Нима не искаме мир и благоденствие на планетата? Не, искаме благоденствие само за нас, евроатлантическите чиляци!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 4
0pk
преди 1 час
До: гъбко без да искаш си сложил кавичките на зависимост, нали? Аз обаче не го вярвам това, защото знам от сигурен източник, че европейските компании отдавна не купуват расийски газ. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 13
гъбко
преди 1 час
Историческата "зависимост" планирана грижливо и дългосрочно, приключи скоропостижно и безвъзвратно! Де го онзи даскал "императорЪт" да се фърли на баламатума в екстаззз и да се пеняви ежечасно? Въпросът е риторичен, не ни липсва присъствието му. Дано не се е споминАл човечеца, щото май и акциийки имаше, и укриващият се от съда го прецака и по тази тема. Мдааа ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още