IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

"Газпром" търси начин как да си получава парите за доставките на газ в Европа

Според анализатори вариантите не са много, тъй като руската банкова система е под санкции

13:35 | 25.11.24 г. 7
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цената на природния газ на нидерландската борса TTF се задържа на ниво около 47-48 евро за мегаватчас под натиска на новите санкции срещу "Газпромбанк" и продължаващата студена вълна в Европа. През уикенда Унгария се оплака, че наложените от САЩ ограничения върху "Газпромбанк" ще са заплаха за енергийната сигурност, защото през нея минават плащанията за природен газ, които правят малкото останали клиенти на "Газпром" в Европа.

Пред Bloomberg от унгарската държавна енергийна компания MVM съобщават, че търсят начини да продължат да превеждат парите си за доставките на руски газ. Към момента компанията няма непогасени задължения  Словашкото Министерство на енергетиката също отбелязва, че анализира новите санкции, за да прецени ефектите. Унгария и Словакия останаха двете европейски държави с най-голяма зависимост от руския природен газ.

Доскоро в Будапеща не бяха притеснени за доставките, защото получават газа през "Турски поток" и продължението през територията на България - "Балкански поток". Унгарският външен министър Петер Сиярто коментира, че е поискал спешна среща с представителите на България, Азербайджан, Турция и Словакия в рамките на енергийния форум, който се проведе в края на миналата седмица в Истанбул, за да обсъдят новите санкции.

Малко по-късно стана ясно, че банковите карти, издадени от "Газпромбанк" през китайската система за разплащане UnionPay, спират да работят в 16 държави, сред които Казахстан, Турция, Унгария, Гърция и Египет, кактои в Китай и Индия. Самата банка премахна от сайта си условията за издаване на тази карта - единствената възможност за плащане в чужбина за нейните клиенти. В Унгария картите на "Газпромбанк" се обслужваха единствено от OTP.

Пред "Интерфакс" говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира, че Русия търси алтернативи, за да си получава парите от европейските клиенти. Според анализатори от Energy Aspects плащанията ще трябва да минават през друга банка, но вариантите не са чак толкова много предвид ограниченията, въведени в първите месеци на войната в Украйна.

"Газпром" отказват коментар, допълва още Bloomberg.

Напрежение на пазарите носи и очакванията за спирането на транзита през Украйна от 1 януари 2025 година. Изненадващо, но "Газпром" продължава да поддържа нормални количествата през "Суджа" - към 42 млн. куб. метра на денонощие, въпреки спрените доставки за Австрия на 16 ноември. Според анализите на Ройтерс доставките за Словакия (през Украйна) и от Словакия към Европа се запазват. Доставките за Австрия в понеделник (25 ноември) остават без промяна спрямо уикенда, но са намалели с 18% спрямо предходната седмица (18-24 ноември), а за Чехия - с 5%.

Търговците обръщат внимание още и на понамалелите количества газ в газохранилищата на Европа. Заради студеното време газовите компании черпят газ от резервите за балансиране, но нивата засега остават относително високи - почти 88% от капацитета на газохранилищата.

Данните на Gas Infrastructure Europe показват, че нивото на запълняемост на газохранилището в Чирен е едно от най-високите в Европа - 93%. Въпреки опасенията за криза високи остават и резервите в най-голямата европейска икономика Германия - към 92% от капацитета на газохранилищата в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:35 | 25.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 6
data
преди 4 седмици
На къде стреля Путин , а къде падна орешника :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 2
wart
преди 1 месец
Задокеанският тиранин е готов да пожертва Европа целта му беше преди всичко да разруши Европейската Енергийна система за да фалират хиляди фирми , да бъдат принудени да изнесат производството си в Америка . Да откъснат завинаги Европейците от евтините Руски енергоносители като навредят естествено прeди всичко на Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 12
рускиблата
преди 1 месец
До: Алехандро----------а С рублата каква драма е, гледаш ли?!:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 14
Алехандро
преди 1 месец
До 2 - "газпромчето" за 2 години - 15 милиарда долара загуби! *** се тресе от всякъде! Отделно, в още една сфера, гражданското самолетостроене, голяма беля - Директори на руски заводи за самолети губят постовете си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 12
рускиблата
преди 1 месец
москва е спряла газа на Австрия, след като OMV е конфискувала руски газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 15
рускиблата
преди 1 месец
2022 година, приходи Газпром - 144 млрд. доларов; 2023 г. - 45 млрд., с основен източник Китай на супер наведени цени, поради което - цялата госгазиндустрия буквално е в колапс, с 18% са намалели новите сондажи, отделно, повсеместни аварии, липса на резерви части и агрегати...100 милиарда по-малко за 1 година?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 12
0pk
преди 1 месец
Американците въвеждат санкции, цената на газа се качва в европа, но иначе ни ибяснявт как П. ползва газа като оръжие. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още