IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В Германия се разработва технология за вятърна енергия от ново поколение

Планираната турбина, която ще бъде издигната в провинция Бранденбург, ще бъде втората по височина постройка в страната след Берлинската телевизионна кула

17:30 | 24.11.24 г. 7
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Това ще бъде най-високата вятърна турбина в света. В Клетвиц, малко градче в германската провинция Бранденбург, беше положена през септември основата за съоръжение с обща височина 365 метра. Планирано е турбината да влезе в експлоатация следващото лято, когато ще се нареди на второ място по височина сред сградите в Германия, точно след Берлинската телевизионна кула, пише Handelsblatt.

Роторът е сериен модел, 3,8 мегаватова система от производителя Vensys с 65-метрови роторни перки – приблизително средно ниво по отношение на производителността. Иновацията е само в кулата, която се включва в по-високите скорости на вятъра на горните слоеве на въздуха.

Проектът, финансиран от Федералната агенция за напреднали иновации Sprind, струва между 20 и 30 млн. евро. Концепцията има няколко предимства, изтъква Мартин Шоме, управляващ директор на дъщерното дружество на Sprind, Beventum.

От друга страна, благодарение на телескопичния си дизайн, кулата може да бъде издигната без нужда от големи кранове. „Кран от 150 до 180 метра е напълно достатъчен, няма включени високи технологии“, добавя Шоме. Въпреки че проектът има нужда от повече работници в сравнение с традиционните турбини,  се пести материал.

Кулата е „архитектурен скок в инвестициите“, посочва Шоме.

Производството се увеличава трикратно

След общоевропейски търг проектът се изпълнява от дрезденската инженерна компания Gicon. Районът отчита средна годишна скорост на вятъра при търсената височина от 8,5 метра в секунда, в сравнение с 6,3 метра в секунда на стандартна височина, изтъква говорителят на компанията Ян Клаус. Годишното производство ще е около 18 млн. киловатчаса, в сравнение с 8 до 12 милиона, които същият ротор би произвел на класическа кула.

Ако изберете машина с по-висока номинална мощност в бъдеще, която би била дори по-подходяща за тези височини, тя дори може да генерира повече от 30 млн. киловатчаса на високата кула.

Експертите в тази област не стоят със скръстени ръце и продължават да тласкат иновациите напред.

„На пръв поглед системите днес изглеждат подобни на тези преди 40 години“, смята Андреас Ройтер, ръководител на Института за вятърни енергийни системи „Фраунхофер“ (IWES). Но впечатляващото нарастване на размерите на системата изисква огромен напредък при материалите.

Подробна оптимизация е цикличното регулиране на лопатките - ъгълът на всяка роторна лопатка може леко да се промени, докато роторът се върти. Това е физична реакция.

Тъй като скоростта на вятъра в горната част на ротора обикновено е по-голяма, отколкото в долната част, особено след като кулата също променя аеродинамиката там, силите са оптимизирани. Това благоприятства производството и в същото време издръжливостта на компонентите поради намаленото напрежение в структурата.

В бъдеще са възможни и напълно нови концепции, изтъква Ройтерс – не толкова с роторите, колкото с носещата конструкция. Една идея, която е продължение на ранните дни на вятърната енергия, са многороторните системи. С тях вече нямате просто кула с ротор, а опорна конструкция с много системи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:21 | 24.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 4
Tikva007
преди 4 седмици
До: пръдко: То и на теб всичко си ти е наред. Колко му трябва на един паллячо, за да е щастлив - шарени паррцаллки, сцена и публика, пред която да се премята. Но и вашето е работа - великият Висоцки даже песен ви е посветил: * -Ой, Вань,смотри, какие клоуны, рот - хоть завязочки пришей...Ой, до чего, Вань, размалеваны, и голос, как у алкашей!* И твоите вечерни есета след няколко филджана *скъпарско* ги докарваш там някъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 14
гъбко
преди 4 седмици
До: тиквеникагьонсуратнекадърен007 : Радва, че започна да разбираш лека-полека на първо място как се изплъзваме от ру33кий мир. И на второ място, несветлото бъдеще, което я очаква самая могучая след галактическата й осирация. А на трето, то е като бонус, малко безсмислен за същество като теб, но все пак новите знания са си нови знания, как протича една горивна кампания на един от реакторите ни. М/у другото не забелязвам никакви отклонение в генерацията на 5ти реактор, значи горивото си е наред!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 15 rate down comment 7
Tikva007
преди 4 седмици
До: тъпко: Вие ли бяхте експертът по енергетика, който зареди двата блока на АЕЦ Козлодуй с канадски уран, обработен в Швеция и всичко си работи безотказно и надеждно? Хвала на такива специалисти, залягали над техническите книги!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 18
гъбко
преди 4 седмици
Идеята за улавяне на вятъра на 200-300м над повърхността не е нова. Първо е по-силен, второ е по-постоянен. Преди да стартират пробният модел, имат построена 300м кула, за мерене на вятъра, която работи години подред, за да са сигурни в данните. Сърцето на идеята е на един 91г инджинер ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 30
khao
преди 4 седмици
До: xapoznai не можеш да убедиш човек наяал се с конспиративни теории и никакви познания по темата! човек който вади аргумент че перките са грозни и му развалят пейзажа... а ТЕЦа, по убав ли е? .. Или па АЕЦ-а и прилежащото му депо за ядрени отпадъци. евлоги дали е ОК тия отпадъци да ги скалираме в неговия имот при децата му?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 2
xapoznai
преди 4 седмици
До: evlogiНесравнимо е като себестойност на произведената енергия... и естествено както винаги става въпрос за пари... Да не говорим за експлоатационните разходи - фирма с много малък мащаб може да обслужва подобни кули, после и от гледна точка на безопасност... Естетически наистина са големи, но не вярвам да ги слагат из природни паркове... Ще ги нацвъкат из нивите вероятно, а и това е само прелюдия - ще строят още по-големи и ефективни... паричките се връткат!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 33 rate down comment 14
evlogi
преди 4 седмици
В Германия по-ветровитите северни райони вече отдавна са тотално обезобразени от вятърните турбини.Сега е ред на районите с по-ниски средни скорости на вятъра, като цитирания в статията.Предвид огромната височина на турбината ситуацията ще е още по-гротескна...Скоро в страната изобщо няма да може да се намери място с чист неопетнен хоризонт...И за сравнение-ще са нужни 1000 подобни чудовища, за да произведат енергията,която ще произведе надеждно и сигурно 1( един) АЕЦ, който заема 1кв км...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още