Румънското звено на Greenpeace спечели съдебно дело срещу проекта за добив на природен газ във водите на Черно море Neptun Deep, става ясно от съобщение на съда в Букурещ. Според решението Басейновата администрация на румънската област Добруджа и Националния институт за морски изследвания и развитие Grigore Antipa трябва да публикуват изследванията за екотоксичност, които показват какви химикали ще бъдат изхвърлени в Черно море.
Тези изследвания са били в основата на изготвянето на доклада за оценка на въздействието върху околната среда за проекта, отбелязват и от екологичната организация.
Neptun Deep е разработка на румънската петролна компания OMV Petrom. Компанията е единственият останал акционер, който остана да проучва блок "Хан Аспарух" в българските води на Черно море. Участъкът е разположен до зоната, в която беше открит газ преди няколко години. OMV Petrom съобщи преди дни, че планира началото на работата по сондажите на находището в началото на 2025 година. Очакванията са търговската експлоатация да започне през 2027 година.
От Greenpeace в Румъния посочват в свое съобщение, свързано със съдебното решение, че Институтът "Григоре Антипа" и Басейнова администрация системно отказват да публикуват изследванията за екотоксичност и техническата документация, представена за издаването на разрешително за управление на водите. По този начин те нарушават свободния достъп до информация от обществен интерес.
„Съдът отправи много ясно послание – Басейнова дирекция и Институтът "Григоре Антипа" трябва да действат в интерес на румънските граждани и на околната среда", коментират от организацията.
Оттам отбелязват, че двете институции крият информация, която е от обществен интерес. "Наше право е да знаем какви химикали възнамеряват газовите компании да изхвърлят в Черно море и как тези химикали ще повлияят на стотиците уязвими видове, които живеят там“, заяви Влад Четуна от Greenpeace - Румъния.
От екологичната организация посочват, че според доклада за ОВОС изграждането, експлоатацията и последващото извеждане от експлоатация на офшорните съоръжения за добив на природен газ ще окажат влияние върху морските води. Само по време на експлоатационния период (приблизително 20 години) в Черно море ще бъдат изхвърлени повече от 5 млн. куб. м отпадъчни води.
Досега Greenpeace в Румъния е сезирала газовите компании и органите, участващи в процеса на одобрение на проекта.
От българското звено на Greenpeace допълват, че проектът е разположен на километри от българските териториални води и от експлоатацията му може да има последствия за околната среда и живота в Черно море и в българските акватория и крайбрежие.