Азербайджан използва климатичната конференция COP 29, на която е домакин, за да промотира своя природен газ. Президентът Илхам Алиев обяви по време на церемонията на откриването за готвени договори за нови доставки в Европа. Част от трасетата минават и през България.
Разговорите за газ вместо намаляване на емисиите или зелени амбиции на климатичната конференция не е единствената ирония, пише европейското издание Politico, изразявайки съмнения доколко този газ, който промотира Алиев действително е азербайджански.
В Европа искат да гледат на Баку като алтернатива на Русия, коментира дисидентът Жала Байрамова, пред Politico. "Купувайки енергия от Азербайджан, купувате енергия от Русия", допълва още тя.
От началото на войната в Украйна страните от ЕС разчитат на увеличаване на доставките от Азербайджан, за да покрият малко дупката, която остана, след като "Газпром" ограничи доставките. Според анализатори богатата на изкопаеми енергийни ресурси страна в момента няма достатъчно добив, за да покрие увеличеното търсене. В същото време Азербайджан съществено повишава вноса на руски природен газ.
Илхам Алиев е категоричен, че този таз е само за вътрешния пазар. Но дори и така, покупките на газ от Азербайджан е от голяма полза за Москва, доставкоято така и не намери как да замести най-големия си пазар за газа.
Преди седмица азербайджанското Министерство на енергетиката съобщи, че износът към Европа се увеличава с 8,6% спрямо 2023 г., което отговаря на допълнителни около 1 млрд. куб. метра, но в същото време Баку е сключил договори за доставка на газ от Русия с поне 1 млрд. куб. метра.
Като цяло енергийната компания Socar планира да увеличи добивите от 37 млрд. куб. метра днес до 43 млрд. куб. метра през 2033 година. Това обаче е недостатъчно за покриване на амбициите Баку да бъде сред основните енергийни партньори на ЕС.
Никой няма илюзии, че газът не е руски
На тази база никой в Европа няма илюзия, че газът, който предлага Алиев не е руски, категорични са експерти пред Politico. Изданието обръща внимание и на сигналите, че за доставки за Централна Европа ще може да бъде използвана и газопреносната мрежа на Украйна.
В Киев са категорични, че договорът за транзит с Русия няма да бъде продължен след 1 януари 2025 година. Предложението за компаниите от Словакия и Унгария е те да купуват на входната точка между Русия и Украйна ("Суджа") и участвайки в търговете за разпределение, да транспортират газа към Европа.
Увеличеният износ не е наша идея, казва Илхам Алиев. "Това е предложение на ЕК, защото те се нуждаят от нашия газ заради променената геополитическа ситуация", отчете азербайджанският президент. Той коментира още, че държавите идват в Баку в търсене на газ, а след това го обвиняват, че използва климатичното събитие, за да промотира своите изкопаеми горива.