Правителството на Виктор Орбан внесе за обсъждане законопроект, който ще позволи проектната компания за изграждането на два нови реактора в АЕЦ "Пакш" да одобри повишение на цената на проекта, пише Bloomberg. Като мотиви към законодателството е посочено, че по този начин ще бъде избегнато допълнително забавяне на строителството.
Договорът за изграждане на два реактора ВВЕР 1200 беше подписан през 2014 година, но няколко години се бавеше заради проверките на Европейксата комисия (ЕК) заради опасения, свързани именно с финансирането. По договор се очаква Русия да предостави заем в размер на 10 млрд. евро с лихва в диапазона 3,95% - 4,95%, който да бъде изплатен в периода 2026 - 2046 година.
Отделно унгарското правителство отпуска и 2,5 млрд. евро от своя бюджет за реализацията на проекта.
Датата, когато заемът трява да започне да се погасява, наближава, а строителството се бави. Плановете бяха двата нови реактора в АЕЦ "Пакш" да заработят през 2025 година и 2026 година и съответно лихвите да бъдат плащани от приходите на ядрената централа. През миналата година беше направена преоценка и тогава унгарски експерти отбелязаха, че началото на експлоатацията ще бъде отложено най-малко след 2032 година.
Като причина за забавянето на проекта от Будапеща отбелязват бавното одобрение в Брюксел, а след това и последвалите пандемия от коронавируса и санкциите, които Западът наложи на Русия (макар че ЕС не ограничава връзките на своите членове с ядрена корпорация "Росатом").
"Договорът за инвестицията беше одобрен преди повече от 10 години и за последните 10 години всичко се промени", коментират от Министерството на външните работи на Унгария пред Bloomberg. В позицията се казва още, че промяната, която правителството е внесло за одобрение в парламента, отразява именно новите реалности.
Ведомството не дава повече подробности за водени преговор и или уточняване на новата цена с Русия. От "Росатом" също не отговарят на запитванията на Bloomberg за повече информация. Но дори и само индексиране с инфлацията ще означава повишаване на цената с между 15% и 18%. Заплатите в Унгария се увеличиха два пъти за тези 10 години.
АЕЦ "Пакш" в момента осигурява около 40% от електроенергията, потребявана в Унгария. С решение на властите животът на четирите изградени досега блока (от типа ВВЕР 440) беше удължен с няколко десетилетия. Страната се нуждае от електроенергия на фона на амбициите да се превърне в хъб на електромобилното машиностроене в Централна Европа.
преди 1 месец До: тъпко: Вие не бяхте ли звездата на този чат, щампионката по написани глупости, лъжи и измишльотини - Ташка фон Мюнхаузен дер Leaf унд Ланда-сондата - повелителката на индустриалните компютри *Simens* и графичните станции със SCSI, Професорът по панталогия и доктор по енергетика на девиаторните ключове? Книжка имаш ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец България ще има нови работещи реактори преди унгарците! Уикизавъра (mavi=тиквеник007=mule2=тошко_стоте_акаунта=плюсединкупдублиранидруги) по-известен като butter пръчa, се меткаше по баламатума преди ковида, че орбанЪт ще вдигне 2 ру33ки реактора. Даже загуби един бас и ми дължи една бутилка пастис, не че е пил такава мастика ,ама да се прави на интересен. Нито има кой да го строи, нито има кой да го финансира, нито има кой да го разреши. Даже гьол още няма ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар