Потоците от руски газ към Австрия са спрени за втори пореден ден в неделя заради спор за цената, но други купувачи в Европа се възползваха, за да поемат непродадените обеми, съобщават компании и източници. Това се потвърждава и от данни, предава Ройтерс.
Русия, която преди войната в Украйна беше най-големият единичен доставчик на газ за Европа, загуби повечето си купувачи на Стария континент, докато ЕС се опитва да намали зависимостта си от руската енергия.
Руски газ все още се продава в значителни обеми на Словакия и Унгария, както и на Чехия, която няма пряк договор, а по-малки обеми отиват за Италия и Сърбия.
В събота Газпром спря доставките за OMV, след като австрийската компания заплаши да конфискува част от газа на руската държавна компания като компенсация за спечелено арбитражно дело по договорен спор.
Потоците за Австрия останаха прекъснати в неделя, но общите дневни доставки през Украйна, основния транзитен маршрут за руския газ към ЕС, ще останат 42,4 млн. куб. м, потвърди Газпром без да коментира повече. Това е приблизително същият обем като всеки друг ден през последната година.
Австрия получаваше 17 млн. куб. м преди спирането и тези обеми сега намират нови купувачи в Европа.
Словашката държавна компания SPP заяви, че все още получава газ от Русия и допълни, че други купуват повече, тъй като все още има „голям интерес“ към руския газ в Европа.
Източник, запознат с руските газови доставки в Европа, заяви, че руският газ все още е по-евтин от много други източници и следователно австрийските обеми са били бързо препродадени. Той отказа да посочи компаниите, които са купили газ, предназначен преди това за Австрия.
Страната съобщи, че има изобилие от газови наличности, за да покрият недостига, и може да внесе газ в бъдеще през Италия или Германия.
Последни дни
Във връхната точка Русия доставяше 35% от газа за Европа, но от началото на войната в Украйна през 2022 г. Газпром изгуби пазарен дял за сметка на Норвегия, САЩ и Катар.
Оставащите потоци на компанията за Европа може да не продължат много дълго, тъй като газопроводът от съветската ера през Украйна трябва да бъде затворен в края на тази година. Киев не желае да удължи споразумението за транзит.
Тръбопроводът Ямал-Европа през Беларус вече беше затворен след спор, а Русия обвини САЩ и Великобритания за взривовете под Балтийско море, които затвориха „Северен поток“.
Вашингтон и Лондон отрекоха да са взривявали газопроводите. Wall Street Journal съобщи, че украински представители стоят зад атаката. Киев отрече това.
Ако Украйна затвори маршрута за транзит на газ, значителни руски доставки ще отиват само за Унгария, която получава по-голямата част от обемите си през тръбопровода „Турски поток“.
преди 1 месец В заглавието четем Русия препродава повече газ в Европа, а в статията излиза, че общите дневни доставки през Украйна ще останат 42,4 млн. куб. Това е приблизително същият обем като всеки друг ден през последната година - пореден безсмислен каламбур отговор Сигнализирай за неуместен коментар