Въглеродните емисии от изкопаеми горива леко се повишават през 2024 г. и се очаква да поставят нов рекорд, което още повече застрашава постигането на ключовата цел, поставена от Парижкото споразумение за климата от 2015 г. за ограничаване на глобалното затопляне, става ясно от нов доклад, който проследява емисиите.
Изгарянето на изкопаеми горива като въглища, петрол и природен газ е довело до ръст на емисиите с 0,8%, достигайки рекордните 37.4 млрд. метрични тона през 2024 г., става ясно от анализа Global Carbon Budget. Включително емисиите от промените в земеползването, общият обем се очаква да достигне 41.6 млрд. тона тази година, което ще повиши атмосферните нива на въглероден диоксид с 52% над тези преди индустриалната революция.
Новият доклад пристига, докато политиците се събират на климатичната среща COP29 в Баку, Азербайджан. Той представлява още един знак, че планетата се приближава до опасна степен на затопляне.
Сега има 50% шанс след шест години глобалните температури да нараснат с над 1,5 градуса по Целзий над тези преди индустриалната епоха – число, което е толкова малко, че почти няма смисъл вече“, коментира Глен Питърс, анализатор в Центъра за международни климатични изследвания в Норвегия и съавтор на проучването.
„Моята аналогия е: Лицето ви лети към стената. Все още не е ударило стената, но всеки момент ще го направи“, изтъква той.
Авторите на проучването очакват, че глобалните емисии скоро могат да достигнат своя връх.
Природният газ е най-големият фактор зад увеличението сред изкопаемите горива, следван от петрола и въглищата.
През последното десетилетие емисиите от изкопаеми горива са се покачвали, докато емисиите от промените в земеползването, като обезлесяване, са намалели. И двата показателя се очаква да се повишат тази година заради засушаванията, които изостриха горските пожари на места като Бразилия и Канада. С времето, създаването на нови гори и възстановяването на стари ще компенсират около половината от емисиите от обезлесяването, изчислява докладът.
Като цяло ръстът на емисиите се е забавил до около 0,6% годишно през последното десетилетие спрямо около 3% през предходния период, изтъква Питърс. Това е доказателство, че развитието на възобновяемата енергия и използването на електрически превозни средства имат ефект.
Сред страните по света се очаква емисиите на Индия да нараснат с 4,6%, а тези от Европейския съюз (ЕС) и САЩ да намалеят съответно с 3,8% и 0,6%.
Прогнозите показват, че емисиите на Китай, които съставляват около една трета от световния обем, ще останат почти непроменени.
преди 1 месец И #КОЙ го твърди това? Тези, които събират грандиозни такси от будалите и си харчат милиарди, добити от продажбата на въздух, или "зелен хайвер", ако повече ви харесва. За "борба" с климата. Щото озоновата дупка им се стори малка, за подобаващи печалби. А защо не се сетят да се борят и с четирите земни сезона? Това е точно толкова актуално, колкото "борбата" с климата. Това ще ви го каже всеки що-годе нормален учен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар