На извънредно заседание на Управителния съвет на "Лукойл Нефтохим" е сменен представителят на държавата в предприятието, става ясно от публикувания в Търговския регистър протокол от срещата. Искането за отстраняването на Бойко Ницов и замяната му с Цветан Цирков в Надзорния съвет на дружеството вече е внесено и в момента се обработва.
Решението ще влезе в сила, след като бъде одобрено и вписано в Търговския регистър.
Това е вторият опит за смяна, който предприема държавата. В края на септември Търговският регистър отказа да впише промяната с мотив, че в дневния ред на Общото събрание на "Лукойл Нефтохим" не е имало предвидена смяната на членове на Надзорния съвет, а предложението е било внесено извънредно. Това е нарушение, защото на заседанието не са присъствали всички акционери, обясняват от регистъра.
Сега от протокола от събранието е видно, че на него са присъствали двама акционери с общо брой акции, представляващи 99,8% от капитала на дружеството. Те са гласували "за" промяната и това е единствената точка в дневния ред на срещата.
Държавата в лицето на Министерството на енергетиката има една акция "Клас А" (или т.нар. "златна акция") от рафинерията, която дава правото за блокиране на решения и назначаване на член в Надзорния съвет, който останалите акционери нямат право да отхвърлят.
Бойко Ницов беше назначен от предишния министър на енергетиката Румен Радев след провеждане на конкурс. Той е енергиен експерт и анализатор от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
Сегашната смяна е по искане на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. От кратко съобщение на сайта на енергийното министерство става ясно, че Цирков е "дългогодишен служител на Министерството на икономиката и индустрията".
Преди дни Financial Times съобщи, че руският собственик на рафинерията "Лукойл" се готви да я продаде на катарска компания. Продажбата е чакана от месеци на фона на ограниченията, които ЕС наложи за вноса на руски петрол. Рафинерията работи с алтернативен петрол и въпреки всички опасения това не предизвика скок на цените на горивата.
По повод публикацията в британското издание Малинов съобщи, че няма информация от представителя на държавата в Надзорния съвет на компанията, а научава от медиите за дискутираната сделка. Той коментира, че би желал подобна сделка да бъде одобрена от Народното събрание и се оплака от липсата на достатъчно права, които носи "златната акция" от капитала на "Лукойл Нефтохим".