Австрийската OMV съобщи, че е спечелила арбитражно дело срещу "Газпром" заради нарушени доставки на газ и в резултат на това очаква пълното спиране на руския природен газ. Според съобщението на компанията съдът към Международната търговска камара (ICC) ѝ е присъдил компенсация от 230 млн. евро и лихви, както и разходите по делото, заведено през януари 2023 година.
Присъдената компенсация покрива загубите на OMV за 2022 година, натрупани заради необходимостта да купува газ на свободния пазар, за да покрие задълженията си, след като "Газпром" намали доставките по договора. Договорът на OMV с "Газпром" изтича през 2040 година.
OMV се смята за една от най-близките до "Газпром" в Европа, а Австрия доскоро имаше огромна зависимост от руския газ, чиито доставки възлизаха близо 80-90% от потреблението. Но и тя вече съобщи, че има алтернативни източници на газ и не се притеснява, ако транзитът през Украйна бъде преустановен на 1 януари 2025 година.
OMV е изградила стратегия за диверсификация и дори и доставките да бъдат прекратени по-рано от тази дата, компанията ще изпълни своите ангажименти към клиентите, става ясно още от съобщението. Нещо повече - газохранилищата на Австрия са пълни до над 90% от капацитета си.
По данни на Gas Infrastructure Europe Австрия има газохранилища, които покриват изцяло потреблението на газ в страната. Към 12 ноември съоръженията са пълни до 93,3% от капацитета си, което би било достатъчно да посрещне нуждите на австрийските потребители в следващите месеци, дори и при рязко увеличаване на търсенето (например при продължителна студена вълна в Европа през зимата).
Сега Словакия е последната държава в ЕС, която може да бъде засегната от спирането на транзита на руския газ от следващата година. Другият голям клиент на "Газпром" - Унгария, получава доставките си основно през "Балкански поток" (продължението на "Турски поток" през територията на България). Източници на Bloomberg преди време съобщиха, че има напредък по преговорите за алтернативни доставки през Украйна на газ от Азербайджан, който обаче ще бъде примесен с руски газ. Разглежда се вариант словашки и унгарски компании да купуват газа на входната точка на украинската газпреносна мрежа - при Суджа (Курска област) и да го транспортират през украинската газопреносна мрежа до ЕС.