Русия планира мащабно обединение на петролните си компании, създавайки вторато по големина компания в този сектор в световен мащаб след саудитската Aramco, съобщава the Wall Street Journal. Източници на изданието съобщават, че се обсъжда да бъдат слети "Роснефт", "Лукойл" и "Газпром Нефт". Обединеният добив на трите компании надхвърля три пъти този на ExxonMobil, която е най-голямата петролна компания в САЩ.
Целта е подобряването на позициите на Москва за износ на петрол. Надеждите са, че така Русия ще може да има монополни позиции и да опита да диктува цените за Индия и Китай. Обединени петролните компании по-лесно ще могат да заобикалят санкциите на Запада, смятат още в Москва. Според информацията търговецът на трите компании ще бъде базираната в Дубай Litasko, която е свързана с "Лукойл".
WSJ отбелязва, че разговорите се водят на различни нива от месеци и може и да не доведат в крайна сметка до обединение, основно заради предизвикателството да бъдат намерени средства за изплащането на дяловете в частната компания "Лукойл". Според източниците на изданието някои от акционерите са против подобна сделка. Мажоритарен собственик на компанията остава Вагит Алекперов, който се оттегли от управлението през април 2022 година.
Поставянето на "Лукойл" под държавен контрол би била най-сероизната сделка в сектора след разпада на СССР.
Говорител на Кремъл е отбелязал пред WSJ, че няма информация за подобно обединение."Роснефт" определя информацията като невярна, а от "Лукойл" посочват, че не се водят преговори, които не са в интерес на компанията. От "Газпром" не са отговори на запитванията за коментар на изданието.
Източниците на WSJ обаче отчитат, че разговорите се водят по искане на руския президент Владимир Путин с цел увеличаване на приходите от търговията с енергоресурси. Според експертите в Москва това би било начин за конкуриране със Саудитска Арабия в момент, когато търсенето на петрол се свива.
Приходите от петрол са основни за руския бюджет , осигурявайки към една трета от приходите в руския бюджет. В момента те са и един от последните икономически лостове на Русия. Именно петролната индустрия успява да поддържа руския бюджет след налагането на санкциите на Запада, след като Русия нахлу в Украйна.
Според анализатори обединявайки трите компании Русия може да се подготвя и за времената след края на войната и отношението със Запада.
преди 2 дни прекрасна идея.. дано се случи :)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар