IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какъв ще е ефектът от спирането на транзита на руския газ през Украйна на цените в Европа?

Словакия и Унгария са близо до споразумение да купуват газа на входната точка в Украйна

18:13 | 08.11.24 г. 2
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg
Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Украйна няма да продължи договора за транзит на руския природен газ след 31 декември 2024 г. и от Европейския съюз (ЕС) разглеждат опции как това ще се отрази на цената на суровината. Според анализи на Bernstein, цитирани от Bloomberg, ефектът през зимните месеци ще е минимален.

Газовият пазар в Европа е много волатилен през тази година. През последните месеци реално отражение оказва спирането на транзита през Украйна и страховете, че това ще доведе до недостиг на синьо гориво. Дори и на засегнатите членки на блока да им се налага да внасят по-скъп алтернативен газ, то става въпрос за допълнителни 5 млрд. куб. метра до края на зимния сезон (1 март 2025 г.), а това количество е по-малко от месечния внос на газ в ЕС.

Нещо повече - източници на Bloomberg съобщиха преди дни, че газови компании от Словакия и Унгария са на финалната права за доставки от Азербайджан по същото трасе. Схемата предвижда унгарската MVM Zrt. и словашката SPP да купуват газа на входната точка на газопреносната мрежа на Украйна - гр. Суджа, и да го транспортират към Европа.

Тъй като Азербайджан няма достатъчно капацитет, за да осигури доставките (12-14 млрд. куб. метра годишно), ще бъде добавен и руски газ. Подобно споразумение ще изиска одобрение от Киев, а компаниите ще участват в търговете за разпределяне на капацитета на украинската национална газопреносна мрежа. Украйна вече даде сигнал, че може да одобри подобна схема, но изиска и от заинтересованите страни да си осигурят защитата на газопреносната мрежа от руски обстрели.

Когато тази информация беше публикувана, цената на газа падна рязко с около 8% и се търгува на ниво малко под и около 40 евро за мегаватчас на нидерландската платформа TTF.

Цената пак тръгна нагоре, когато стана ясно, че държавите в ЕС са започнали да черпят от газохранилищата заради липсата на вятър и недостиг на електроенергия. Ръстът все пак е ограничен заради пълните газохранилища и цената се движи около нивото от 42 евро за мегаватчас.

Това все още е под нивото от ноември 2023 г., когато газът се търгуваше за 52 евро за мегаватчас, или ноември 2022 г., когато цената беше 92 евро за мегаватчас.

Дори и Европа да бъде обхваната от студена вълна за по-продължителен период от време, едва ли доставките ще бъдат толкова сериозен проблем както преди две години. През есента на 2021 г. ЕС и основно Германия започнаха да разбират колко голяма е зависимостта от "Газпром" - компанията не нагнети обичайните количества газ в газохранилищата, които оперираше на територията на Германия, и така подготви почвата за енергийната криза, която последва през 2022 г. заради войната в Украйна.

Оттогава ЕС разчита на втечнен газ от глобалния пазар, включително и от САЩ. Допълнително има опции за доставки на тръбен газ от Африка, Азербайджан и Норвегия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:06 | 08.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
mr. Yoda
преди 1 час
Ефекта? Пишурките ще цвилят от кеф, че няма да има руски недемоктатични молекули тук!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 10
гъбко
преди 1 час
Никакъв ефект няма да има, ако не броим некое и друго шефче в гъссспром дето се е фърлило от небостъргача им. На никой не му дреме, дори и на поднебесните. Тия се самоизтриха от икономическата карта на света. Нефелно племе! Ограда, ров с вода, кльон с ток, минно поле, вишки с картечни гнезда между нас и тях - поляците го започнаха вече по техната граница.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още