IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руският петрол е поевтинял с почти 24% за година

Приходите от природен газ и петрол в руския бюджет за първите 10 месеца възлизат на 96,7 млрд. долара

21:56 | 06.11.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цената на основния руски сорт петрол "Уралс" е намаляла с 23,5% на годишна база през септември, става ясно от данни за изпълнението на бюджета на Русия, цитирани от "Комерсант". През септември 2023 година руският петрол се е продавал за средно 83,20 долара за барел, докато година по-късно цената му вече е 63,60 долара за барел.

Намалението е следствие от тенденцията на световните пазари и намаляването на цената на водещите сортове петрол. От миналата есен западните съюзници така и не успяват да ограничат цената до тавана, който определиха в края на 2022 година. Заради войната, която Русия започна в Украйна, страните от Г-7, Европейския съюз, Австралия и Норвегия въведоха ограничение върху цената на петрола от 60 долара за барел. Целта му е да бъдат намалени приходите, които Кремъл да използва за финансиране на войната в Украйна.

Санкцията се спазваше само в първите месеци на 2023 година, а след това Русия откри начин за заобикаляне на ограниченията, използвайки собствена флотилия от танкери.

Приходите от петрол и газ в руската хазна през първите 10 месеца на годината са с 32% повече именно заради по-ниската цена в първите месеци на миналата година, като до началото на лятото руският "Уралс" се търгуваше под тавана на Запада. Данните на Министерството на финансите, публикувани по-рано днес (6 ноември) сочат, че в периода януари - октомври 2024 година приходите в руската хазна от търговията с петрол и газ достигат 9,5 трлн. рубли (96,7 млрд. долара). Като цяло те се движат съобразно годишния план - в бюджета са заложени 11,3 трилиона рубли.

През октомври приходите от продажбата на петрол и природен газ се повишават на месечна база с 57% до 1,21 трилиона рубли (12,3 млрд. долара), като причината е таксата, която плащат компаниите от този сектор всяко тримесечие, или 492 млрд. рубли, сочат изчисленията на "Видомсти" на базата на публикациите на руското финансово министерство.

През юли петролните и газовите компании внесоха в бюджета 497 млрд. рубли, сочи изданието.

На годишна база приходите от продажбата на петрол и природен газ през октомври намаляват с 26%, което пък отразява поевтиняването на руския петрол.

Руските петролни компании успяха да се справят със санкциите на Запада не само по отношение на цената, но и за нови дестинации на суровината. Така в края на август "Роснефт" например съобщи за ръст на приходите от 33% до 5,17 трлн. рубли за първто полугодие, а печалбата расте с 18% до 1,65 трлн. рубли.

Добивите за периода са почти 93 млн. тона петрол и 47 млрд. куб. метра природен газ.

За газовия гигант "Газпром" обаче ситуацията е много по-различна - компанията е на загуба за деветмесечието в размер на 309 млрд. рубли.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:56 | 06.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още