Либия планира първия си търг за договори за енергийни проучвания след гражданската война през 2011 г., съобщава Bloomberg.
Страната се стреми да върне петролните компании, уплашени от годините на нестабилност и спиранията на добивите, добавя информационната агенция.
Властите ще предложат наземни и офшорни блокове в кръг на наддаване или в края на тази година, или в началото на 2025 г., обяви министърът на петрола Халифа Абдул Садек във вторник в интервю по време на енергийната конференция на Adipec в Абу Даби.
Северноафриканската страна има най-големите петролни запаси на континента. Тя проведе търг за проучвания за последно през 2007 г., четири години преди въстанието срещу Муамар Кадафи, свалянето на когото от власт доведе до дългогодишни катаклизми и гражданска война.
Плановете сигнализират за нов импулс за либийската петролна индустрия, след като в края на септември се намери временно решение на проблемите между съперничещите си източно и западно правителство. Споровете разпалиха страхове от нова война и намалиха значително добивите на петрол. Все пак продължаващата несигурност и неразрешеното, тлеещо политическо напрежение все още рискуват да възпрепятстват новите инвестиции.
Производството на петрол в Либия се е възстановило до повече от 1,3 млн. барела на ден, най-високото ниво от години. Разработването на вече оценени полета може да увеличи това число до 1,6 млн. барела на ден, според Абдул Садек.
Страната също преговаря с пет международни петролни компании, които са "показали интерес да се върнат да работят в Либия" през следващата година, казва министърът, но отказва да посочи имената им.
Италианските Eni Spa и BP Plc подновиха сондажите миналия месец, след като напуснаха страната през 2014 г. Испанската Repsol SA се готви да възобнови операциите си в басейна Мурзук, а OMV – в друг басейн.
„Работим със Suncor, TotalEnergies, Wintershall и други, за да възобновим проучвателните дейности в страната. Алжирската Sonatrach SpA ще започне да сондира някъде тази година или в началото на следващата година“, добавя министърът на петрола на Либия.
Енергийната инфраструктура на Либия понесе тежестта на борбите за власт в страната, като различни фракции и милиции периодично налагаха спиране на производството, за да се опитат да прокарат своите искания. Постоянната несигурност означава, че тръбопроводите и резервоарите за съхранение не са били добре поддържани.
Поддържането дори на настоящото производство, да не говорим за увеличаване, се нуждае от модернизиране на съоръженията, признава и Абдул Садек.
Властите планират проекти на стойност 17 млрд. долара през следващите години за ремонти и изграждане на нова инфраструктура и разработване на находища. „Опитваме се да надстроим или заменим инфраструктурата по такъв начин, че да може да оцелее при всякакви внезапни затваряния, за да продължат операциите“, добавя министърът.