Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) е започнала разследване на пропуски в санкциите, които позволяват на Турция да доставя руски петрол в Европейския съюз (ЕС), съобщават източници на Politico. Проверката е по журналистическо разследване именно на европейското издание, публикувано през май.
От ОЛАФ отказват коментар на запитванията за разследванията.
През пролетта журналистите от Politico посочиха, че Турция продава руски петрол, миксирайки го с други сортове и след това продавайки го като "турски". Тогава беше посочено, че това не е нарушение на правилата, защото Брюксел позволява миксове на петрол и когато делът на руския петрол е под 40%, износителят не е задължен да го маркира непременно като руски.
Така, според данните на изданието, Анкара е осигурила прикритието на милиони барели, от които Русия е спечелила 3 млрд. долара в периода февруари 2023 г. - февруари 2024 г.
Реално Турция продава като "турски" и природния газ, който влиза в нейната газопреносна мрежа - руски, втечнен, азербайджански, турски и от всички други източници. По данни на S&P Global чрез държавната компания Botas Турция внася до 16 млрд. куб. метра газ от Русия по "Син поток" и до 5,75 млрд. куб. метра по "Турски поток" (едната тръба на газопровода е предназначена само за турските потребители). Договорите за доставка изтичат в края на 2025 година.
Шест частни компании имат правото да купуват до 9,75 млрд. куб. метра газ през "Турски поток" (пълният капацитет на тръбата е 15,75 млрд. куб. метра годишно), но доставките извън държавната компания не са ясни.
Отделно разследване на Politico през миналата година показа, че чрез друга "дупка" в санкциите Русия е получила 1 млрд. долара от продажбата на горива през рафинерията на "Лукойл" в България, при това със знанието на Европейската комисия (ЕК). Това стана причина София да се откаже предсрочно от дерогацията, която има за покупка на руски петрол и която изтича в края на 2024 г.
В отговор на въпроси за тези пропуски от Брюксел отбелязаха, че за първи път общността въвежда санкции с такъв голям обхват и това обяснява недостатъците им.