Японският ядрен реактор, който миналата седмица беше пуснат отново за първи път от над 13 години, след като оцеля след мощното земетресение и цунами през 2011 г., беше спрян отново поради проблем с оборудването, съобщи неговият оператор, цитиран от Асошиейтед прес.
Реактор № 2 на атомната електроцентрала "Онагава" на северното крайбрежие на Япония беше пуснат отново на 29 октомври и се очакваше да започне да произвежда електроенергия в началото на ноември, съобщава БТА.
Но пет дни след рестартирането му се наложи той да бъде спрян отново поради възникнала в неделя повреда в устройство, свързано с данните за неутроните в реактора, съобщи операторът на централата Tohoku Electric Power Co. (TEP)
Реакторът е работил нормално и не е имало изпускане на радиация в околната среда, заявиха от TEP. Компанията за комунални услуги съобщи, че е решила да го спре, за да прегледа отново оборудването и да отговори на опасенията на жителите за безопасността. Не беше посочена нова дата за повторно пускане.
Реакторът е един от трите в централата в Онагава, която се намира на 100 км северно от централата "Фукушима Даичи", където три реактора аварираха след земетресение с магнитуд 9,0 и последвало цунами през март 2011 г., като изпуснаха големи количества радиация.
Централата в Онагава беше засегната от 13-метрово цунами, предизвикано от земетресението, но успя да запази работата на важните си охладителни системи в трите реактора и да постигне безопасното им спиране.