ОПЕК+ официално потвърди, че отлага с още месец планираното увеличение на добивите със 180 хил. барела на ден. Това отлагане беше очаквано от пазарите, посочва колумнистът на Ройтерс Клайд Ръсел и допълва, че на пръв поглед обяснението е лесно - нестихващото напрежение в Близкия изток.
Според анализатора обаче ОПЕК има много по-сериозно основание да се придържа към ограниченията и то се крие в намаляването на търсенето на петрол в Азия, като тенденцията изглежда устойчива в последните месеци. Реално цената на петрола остава висока заради голямата волатилност на пазарите, действително породена от ударите, които си разменят Израел и Иран.Търговията в сутрешната търговия в понеделник (4 ноември) се стабилизира около 74 долара за барел за европейския сорт Брент.
Но като цяло цените на контрактите са с около 10% под нивото в началото на октомври (малко над 81 долара за барел) и значително под цената през април (90 долара за барел). Именно това е отражението на разочароващите данни от Азия по отношение на търсенето на петрола.
Последните данни за работата на рафинериите в Китай пък показват, че тенденцията може да се окаже по-устойчива от очакваното. Според Стастистическия преглед на World Energy, цитиран от Ройтерс, през 2024 година преработката на петрол в Китай ще бъде ограничена и това ще се пренесе и в първите месеци на 2025 година.
Rystad Energy отбелязва, че през четвъртото тримесечие в страната ще бъдат преработвани към 14,7 млн. барела петрол на ден, което е намаление от 5% на годишна база. Тенденцията за спад се наблюдава от април насам и според наблюдателите тя е свързана с масовото навлизане на електромобилите.
В Китай има големи резерви от петрол, което ще ограничи вноса до 10,6 млн. барела на ден в последните месеци на годината и в първото тримесечие на 2025 година, сочат още очакванията на анализаторите. През първите 9 месеца на годината средно вносът на петрол в Китай достигна 11 млн. барела на ден, сочат данните на статистиката.
Като цяло в периода януари-октомври вносът на петрол в Азия намалява с 200 хил. барела до 26,78 млн. барела на ден, допълва и Клайд Ръсел. Той обръща внимание и на разминаването на данните с прогнозите на ОПЕК - организацията продължава да прогнозира ръст на търсенето на петрол с 1,2 млн. барела на ден през 2024 година, като основните двигатели на този растеж са Китай (580 хил. барела) и Индия (270 хил. барела).
Според Ръсел при стабилизиране на ситуацията в Близкия изток цената на петрола ще тръгне трайно надолу и тогава единственият правилен ход на ОПЕК+ е да задържи ограниченията върху добивите, за да ограничи спада на цената. И да се надява, че стимулите за китайската икономика ще проработят и търсенето на петрол ще започне да расте.
преди 2 седмици Четете ли друзя антиваксъре-газовици-фронтоваци? Цитирам : което е намаление от 5% на годишна база. Тенденцията за спад се наблюдава от април насам и според наблюдателите тя е свързана с масовото навлизане на електромобилите. Който помпил, вече се е напомпил! В Европа тази тенденция е видима от поне 3 години! отговор Сигнализирай за неуместен коментар