IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Санкциите на Запада срещу руския петрол не са ефективни въпреки мерките при танкерите

Русия увеличава износа на петрол за втора поредна седмица, сочи анализ на Bloomberg

18:15 | 29.10.24 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Русия увеличава износа на петрол от морските терминали за втора поредна седмица като част от терминалите в Черно море и Арктическото крайбрежие увеличават работата си, сочат наблюденията на Bloomberg. През миналата седмица Русия е изнасяла по 3,54 млн. барела на ден, което е повишение от 120 хил. барела на ден.

В по-малко волатилния четириседмичен период, обхващаш почти целия октомври, износът намалява с 50 хил. барела до 3,41 млн. барела на ден. В началото на месеца имаше съществено намаление на износа, според данните на Bloomberg.

Агенцията отбелязва, че увеличаването на износа вероятно е свързано с ограничената работа на рафинериите. Повечето бяха в планови ремонти в последните седмици, но сега не възстановяват производството си и остават по-големи количества петрол за износ.

Увеличените количества обаче не са донесли много допълнителни приходи заради по-ниската цена на петрола - приходите в руската хазна се увеличават с 50 млн. долара до 1,6 млрд. долара през миналата седмица (21 -27 октомври). В четириседмичния период до 27 октомври приходите от петрол са в размер на средно 1,57 млрд. долара, което представлява минимално намаление спрямо четириседмичния период до 20 октомври.

Тези данни показват, че санкциите срещу руският петролен сектор не са ефективни в последните месеци, въпреки че танкери от "тъмната флотилия" на Русия бяха поставени под санкции - вече към 90. През октомври руските износители са използвали 16 танкери, поставени под санкциите на Запада, за да доставят петрола си. Тези доставки нарушават другите мерки на Г-7 и ЕС - цената на петрола да бъде до 60 долара за барел.

Украинският президент коментира преди дни, че средствата от продажбата на петрол помагат на Москва да продължава да води войната в Украйна. Зеленски призова и страните от Севера да затегнат своите мерки срещу тъмната флотилия, а в интервю за The Times of India обърна внимание, че Ню Делхи може да помогне за спирането на войната, ако спре да купува евтин петрол от Русия.

Индия, както и Китай са двата основни клиента на Русия в момента, след като Москва загуби западните си пазари. Към Азия са насочени около 3,12 млн. барела на ден, сочат още данните на Bloomberg, съпоставени още и с информация от търговци и анализатори.

Те показват, че през миналите дни доставките към Индия намаляват до 1,55 млн. барела на ден след 1,68 млн. барела на ден в четириседмичния период до 20 октомври.

Износът за Китай достига 1,24 млн. барела на ден през морските танкери и към 800 хил. барела на ден през тръбопроводи.

Тези количества обаче могат да се променят, когато стане ясно къде разтоварват танкерите без обявена дестинация (обикновено достигат Индия или Китай).

Доставките за Турция се върнаха на средното ниво за последните месеци - 290 хил. барела на ден. В предишната седмица количествата достигнаха тримесечен пик от 310 хил. барела. Турция е последната близка дестинация за руските петролни танкери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:12 | 29.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още