IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Google влезе в "ядрения клуб" на Microsoft и Amazon

Технологичните гиганти се превръщат във фактор за бума в ядрената енергетика

12:27 | 15.10.24 г. 2
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Преди месец стана ясно, че Microsoft инвестира във възраждането на печално известната с първия сериозен инцидент в ядрения сектор АЕЦ "Три майл айланд". Малко преди това Amazon купи център за данни за 650 млн. долара, който ползва енергия от Talen Energy и така подкрепи още една централа, разполжена на р. Саскуехана. Сега още един технологичен гигант се присъединява към този своеобразен "ядрен клуб", подписвайки договор за достъп до електроенергия от ядрени реактори.

В понеделник (14 октомври) Google анонсира спразумение с компанията Kairos Power, по силата на което ще получава електроенергия, генерирана от малки модулни реактори.

Очакванията са, че първият реактор ще бъде в експлоатация през 2030 г., а в следващите пет години ще заработят и останалите, които ще доставят нисковъглеродната електроенергия, необходима за захранване на непрекъснато растящите нужди за базите данни на технологичния гигант.

Преди години Google беше един от първите в технологичния свят, който инвестира в зелени технологии. Подписаното сега споразумение потвърждава факта, че новите технологии и иновации ще бъдат един от факторите за бума в ядрената енергетика.

Ядрените централи предлагат чиста базова енергия и могат да помогнат за декарбонизацията, посочват още от Google в съобщението си за сделката с Kairos.

Малките модулни реактори често са сочени като бъдещето на ядрената енергетика и макар че технологиите все още се развиват, очакванията са, че до края на това десетилетие ще заработят първите такива мощности. В някои държави - например Италия, те може да са вариант за възраждането на ядрената енергетика, след като инцидентите в Чернобил и Фукушима накараха много правителства да се откажат от централите си и да заложат на възобновяемите енергийни източници.

Технологичните компании имат нужда от непрекъсваеми доставки на енергия, за да покрият потреблението, свързано с растящия обем данни и изкуствения интелект. От Google например отчитат, че ядрената енергия ще дообогати доставките от вятърните и соларните централи, с които вече имат договори. С новото споразумение компанията реално се включва в проект, който предвижда изграждането на реактори с обща мощност от 500 мегавата, които ще бъдат изградени и включени в енергийната мрежа на САЩ в периода 2030 - 2035 година.

Стойността на сделката и други подробности от проекта не се споменават.

Предимствата на малките модулни реактори

Малките размери на модулните реактори ще намалят времето за строителство и могат да бъдат разполагани на по-трудни за електрифициране места, а напоследък се разглеждат и като опция за индустрията, която търси начини за намаляването на своя въглероден отпечатък. Това са фактори в полза на технологията, която все още трудно тръгва напред.

Голямо разочарование обаче донесе новината за замразяване на първия проект за малки модулни реактори в САЩ - в щата Айдахо. Причината беше оскъпяването с 53% - типична за конвенционалните ядрени централи слабост, която разработчиците се надяваха да избегнат.

Според класификацията на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) малките модулни реактори са тези с мощност под 300 мегавата. За сравнение, "малките" блокове в АЕЦ "Козлодуй" (затворените 1-4) бяха с мощност 440 мегавата, а работещите днес пети и шести са с проектна мощност 1000 мегавата, която с модернизациите в последните години беше леко увеличена.

Има 80 различни дизайна и концепции за изграждане на малки модулни реактори и по-голямата част от тях са в етап или на изпитания, или в начална фаза на реализация на проекта, сочат още данните на МААЕ. В момента има четири такива реактора във вече напреднал етап на реализация - в Аржентина, Китай и Русия.

От МААЕ отбелязват, че има и множество учебни реактори по света, които по своята същност са работещи малки модулни реактори, но се използват за научни цели.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:28 | 15.10.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 0
Моабет да става
преди 1 месец
На практика реакторите на атомните подводници и ледоразбивачи също попадат в този клас. При тях има една особенност, за да се намали обема на реактора горивото е обогатено до 20% което позволява да се намали нужният брой пръти четири пъти. Такова гориво обаче не се предлага на пазара поради съображения за сигурност. Първият малък реактор ползван за производство на ел енергия е създаден от американскита военни за да снабдят охранителите и строителите на Панамският канал. Имал е мощност 10 МВт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 11
Алехандро
преди 1 месец
Пускахме преди няколко месеца подробна статия, как се влагат трилиони, в закупуване на всевъзможни източници на енергия, във връзка с AI...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още