Повече от 13 години след най-тежкия ядрен инцидент след Чернобил, Tokyo Electric Power Co. (Tepco) започна да отстранява разтопеното радиоактивно гориво от дъното на един от разрушените реактори във Фукушима.
Японската компания започна процедурата в реактор номер 2 на атомната електроцентрала „Фукушима“ във вторник, се казва в изявление, цитирано от Bloomberg. Централата претърпя авария през 2011 г., след като силно земетресение и цунами удариха съоръжението и доведоха до загуба на резервно електрозахранване.
Tepco цели прибирането на само 3 грама гориво, смесено с други отпадъци, като част от демонстрационна програма за безпрецедентно почистване, което се очаква да отнеме десетилетия и да струва 23 трлн. йени (161 млрд. долара). Компанията първоначално имаше за цел да започне процеса миналия месец, но процедурата беше спряна заради допусната грешка.
За извличане на радиоактивния материал е разработена роботизирана ръка, която прилича на въдица и се управлява дистанционно. Метален накрайник, наподобяващ на нокът, ще бъде спуснат, за да събере малки количества отломки.
Едно от най-големите препятствия пред процеса на почистване е премахването на 880 тона радиоактивен материал, включително разтопено гориво и метална обвивка, от дъното на трите реактора. Процесът се извършва от Tepco съвместно с японското правителство, но отстраняването е трудно поради високите нива на радиация.
преди 2 месеца До: Repoman Казваш ние да им покажем иновативен и ефффтин метод за съхранение на отработено ядрено гориво, като го държим в сандъци на сметището в Суходол, както русНАЦИтата съхраняваха тяхното от Чернобил преди европейците да дадат пари за консервация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Абе защо направо и горивото не изхвърлят в океана? Нали изляха тонове замърсена вода в океана и нямаше проблеми, може и горивото да излеят в океана и така ще е най-ефективно. При пазарната икономика се гледа икономическия интерес, а не като при Чернобил навремето дето хвърлиха камари средства за обезопасяване и ликвидиране. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Безопасен и ефффтин ядрен ток, нали ребята? отговор Сигнализирай за неуместен коментар