Руското министерство на икономиката ревизира към повишение със 17,4 млрд. долара прогнозите си за износа през 2024 г. на петрол и газ, ключов източник на бюджетни приходи. Преди това министерството считаше, че той ще нарасне до 239,7 млрд. долара. Причината за подобряването на прогнозата е по-положителната перспектива за цените, сочи документ, видян от Ройтерс.
Подобряването на перспективите за петролния и газов бизнес на Русия показва как Западът изпитва затруднения да навреди трайно на руската икономика чрез безпрецедентните санкции, включително тавани върху цената на петрола и ограничения за износа заради войната на Москва с Украйна.
Документът показва, че износът на руски суров петрол ще нарасне до 239,9 млн. метрични тона (4,8 млн. барела дневно) тази година спрямо 238,3 млн. тона през 2023 г.
Министерството очаква също средната цена на продавания за износ руски петрол да се повиши тази година до 70 долара за барел, ревизия към повишение с пет долара спрямо прогнозата през април. Това също така е ръст спрямо 64,5 долара през 2023 г. и е над ценовия таван от 60 долара за барел, наложен от Запада.
Цените на природния газ също бяха ревизирани към повишение за продажби в Европа и Китай.
Русия успя да отклони голяма част от бизнеса си от Европа след нашествието в Украйна, като засили търговията с Китай и Индия.
Ревизиите в крайна сметка означават по-високи приходи. Печалба от близо 240 млрд. долара от износ на петрол и газ тази година ще представлява ръст с 13 млрд. долара спрямо 2023 г. Прогнозата за 2025 г. също беше повишена до 236,5 млрд. долара спрямо 226,2 млрд. долара при предишната прогноза.
Добивът на петрол намалява
В четвъртък руският президент Владимир Путин заяви, че световната икономика ще се провали без руския петрол и газ.
Пред икономически форум в Далечния изток на Русия той каза, че Москва планира да продължи да пренася газ през Украйна за ЕС, но Русия не може да принуди Киев да спазва споразумението за транзит, което изтича в края на тази година.
Русия очаква добивът на газ да нараства всяка година до 2030 г., крайната година за сегашните прогнози, но министерството ревизира към понижение очакванията както за петролния добив, така и за общия обем на енергийния износ.
Русия участва в усилията, оглавявани от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и техните съюзници, за ограничаване на добива на петрол, за да се подкрепи нестабилният пазар.
В актуализираните прогнози се очаква руският добив на петрол да намалее до 521,3 млн. тона тази година спрямо 529,6 млн. тона през 2023 г. Това е спад с 1,7 млн. тона спрямо предишната прогноза.
Перспективите за петролния добив през 2025 г. бяха намалени, като се очаква производството да спадне още до 518,6 млн. тона, свиване с 11,4 млн. тона спрямо предишната прогноза, сочат данните на министерството на икономиката.
преди 1 месец До: evlogi Ами те не са разпределени равномерно. Там за резиденциите, яхтите и самальотите на царедворците доста повече отиват, отколкото за обикновените блатни. А за инфраструктура полезна на всички не се инвестира извън Машква и Питер. Огромните дисбаланси ще доведат скоро до поредно роене на нови държави. Колкото и да ги бие, и затваря, диктаторчето на токчета, все ще му опусне края. Дано да е живо да си гледа постиженията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Пикът от добив на петрол през 2016-2017 от по 10,8млн барела на ден е безвъзвратно отминал, високите цени от онова време също. В момента се колебае около 9,8млн на ден и върви убедително надолу. Целият им добив може да бъде заместен в рамките на година от излишен капацитет на първите 10 по добив в света. Това им е значението на блатните. С природният газ е същото. С повсеместната електрификация светло бъдеще ги чака. Бункерният плъх сам не си верва в сказките дето каканиже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец До: evlogi: И когато строяха, в това число - в цяла Европа, пак изливахте реки от ффеккалии върху тях. Принципно филиите и фобиите са в полето на интерес на неврологичния дял на медицината,, но русофобията е клинично състояние - терминална фаза на прогресивна мозъчна атрофия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Падат се по 1700$ на всяка рубашка.По 140$ на месец.Халал да са им, не ми се свидят, но то поне да ги даваха за нещо свястно тия мiзернiци, пък то отиват основно да събарят болници и училища в Украйна... отговор Сигнализирай за неуместен коментар