След сривовете на цените през 2016 г. и 2020 г. производителите на петрол и газ успешно повишиха цените на акциите си, като насочиха повече пари към дивиденти и обратно изкупуване на акции, а не към нови сондажи.
Най-малко 63% от изходящите парични потоци в индустрията са отивали за капиталови разходи през всяко от осемте тримесечия преди дъното на срива през 2016 г., според анализ на Evaluate Energy на 46 публично търгувани производители. През последните осем тримесечия тази цифра е 49%.
Производството на петрол в САЩ в крайна сметка достигна рекордни нива при президента Байдън, надхвърляйки 13 милиона барела на ден тази година. Но нивата на производство нарастват с по-бавни темпове и повечето петролни ръководители казват, че бързият растеж е приключил.
Около 13% от домакинствата в САЩ закъсняват с плащането на сметките си за енергия, според Националната директорска асоциация за енергийна помощ, която включва щатски служители, които администрират федерална енергийна помощ за американци с ниски доходи. Асоциацията изчислява, че на 3,8 милиона семейства ще им бъде спряно електричеството или газта тази година, в сравнение с 3,5 милиона миналата.
Макар че правенето на домовете по-ефективни и устойчиви на атмосферни влияния може да намали разходите на домакинствата в бъдеще, няма бързи решения за това, посочва Марк Улф, изпълнителен директор на организацията.
Тръмп каза, че ще облекчи правилата от ерата на Байдън относно електроцентралите, работещи с изкопаеми горива, но предостави малко подробности за плана си за цените на електроенергията.
Президентът има малко влияние върху разходите за електроенергия, които са чувствителни към цената на природния газ и регионалните различия в производството на електроенергия.
Въпреки че цените на природния газ остават ниски – а вятърната и слънчевата енергия се разрастват – потребителите плащат също така такси за доставка, които покриват разходите за пренасяне на електрони през остарялата система от кабели и стълбове на Америка. Тези такси вероятно ще се увеличават, за да финансират отдавна закъснелите подобрения на мрежата.
В много щати търсенето на електроенергия нараства поради новите центрове за данни, ръста на промишлеността и преминаването към електрически превозни средства и отоплението на сградите с ток. Необходимо е допълнително производство на електроенергия, като комуналните компании и мрежовите оператори се стремят да запазят на разположение по-стари, надеждни мощности.
„В крайна сметка получавате сметката в края на месеца и тя е по-висока“, отбелязва Винс Дуейн, директор на Copper Monarch и бивш главен съветник на PJM Interconnection, най-големият оператор на електроенергийна мрежа в страната.
Много от енергийните предложения на Тръмп са в списъка с желания на петролната и газовата индустрия, като това му помогна за привличането на милиони дарения от петролни магнати. Тръмп обеща да направи сериозни съкращения в агенциите за опазване на околната среда и да издава по-бързи разрешения и договори за наем за сондиране върху федерални земи, заедно с оптимизирани одобрения за тръбопроводи.
Тази спешност ще се сблъска с многогодишните срокове за големи проекти, но администрация на Тръмп може да оформи дългосрочната перспектива за изкопаемите горива, казват анализатори. Една област, в която президентите могат да окажат пряко, но не и незабавно въздействие, е чрез данъчни стимули и определяне на стандарти за ефективност за автомобили или уреди като съдомиялни машини, което може да намали разходите за енергия.
Тръмп каза, че може да намали субсидиите за електрически превозни средства и да разхлаби стандартите за емисии на автомобилите. Това може да увеличи бъдещото търсене на петрол, а според критиците ще доведе и до увеличаване на емисиите парникови газове, завършват авторите.