Сърбия и Русия трябва да договорят условията за доставката на природен газ от 2025 година, когато приключва сегашния договор, стана ясно след срещата на руския президент Владимир Путин с вицепремиера на Сърбия Александър Вулин по време на икономически форум във Владивосток.
"Русия играе съществена роля в обезпечаването на Сърбия с енергоресурси и го прави коректно, на високо ниво и при добри, много добри за Сърбия условия. За това ще трябва да поговорим - има конкретни неща, които е нужно да бъдат разгледани", каза руският президент, цитиран от пресслужбата на Кремъл.
Сърбия е изцяло зависима от доставките на руския газ, макар и да прави усилия за диверсификация. Един от проектите в тази насока е терминалът за втечнен газ край Александруполис, чрез който, през територията на България, страната може да получава алтернативни доставки.
Русия и Сърбия предоговориха условията по доставките на газ през 2022 година и тогава Вучич съобщи пред медии, че цената е "фантастична". Средната цена на газа за износ на "Газпром" тогава беше 400 долара за 1000 куб. метра, или около 34-35 евро за мегаватчас.
От началото на годината цената на газа в Европа е много волатилна, като се движи в диапазона от 25 евро за мегаватчас (в средата на февруари) до 40 евро за мегаватчас (в началото на август). От началото на септември обаче трендът е надолу и цената е с около 10% по-ниска спрямо последната сесия за август. В обедната търговия на нидерландската борса TTF цената на природния газ е малко над 36 евро за мегаватчас.
По време на срещата Владимир Путин обърна внимание на намаляващия обем на търговията между двете държави и допълни, че Москва се интересува за съвместни проекти в сферата на промишлеността и транспорта.
От своя страна Вулин заяви, че докато на власт е президентът Александър Вучич Сърбия никога няма да бъде член на НАТО, както и че Сърбия е съюзник и стратегически партньор на Русия и няма да позволи антируски операции от нейна територия, както няма да въвежда санкции срещу Москва.
Президентът Вучич опитва да балансира в отношенията си между Запада и Русия след началото на пълномащабната война в Украйна. Той осъди военната операция на Москва и на няколко пъти разговаря с украинския президент Володимир Зеленски по време на форуми. В същото време Белград не подкрепя санкциите на Запада срещу Русия.
Снимка: President.gov.ua
Вучич прие и първата дама на Украйна в Белград през май.
преди 2 месеца Кой се върти като магистралка,получава нужното уважение и як *** от всеки минаващ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар