IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

М. Владимиров: Проверката на „Булгартрансгаз“ е по-скоро заради злоупотреба с евросредства

ГД "Конкуренция" разследва сделката между „Боташ“ и „Булгаргаз“, която потенциално нарушава правилата на ЕС, изтъква Мартин Владимиров

15:57 | 13.08.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Влизането и проверката на европейската прокуратура в "Булгартрансгаз" ЕАД е по-скоро заради злоупотреба с европейски средства по стратегически европейски проекти. Това коментира пред БНР Мартин Владимиров, старши анализатор по енергетиката в Център за изследване на демокрацията.

"На този етап няма официална информация за повода на действията на Европейската прокуратура, мисля, че сигурно не става въпрос за разследване на конкурентните практики, защото тя няма мандат, това го прави ГД "Конкуренция". По-скоро става въпрос за злоупотреба с европейски средства, финансирали мащабни проекти за изграждане на газопреносна мрежа или разширението на Чирен, по-скоро е за Чирен", обясни той.

Владимиров допълни, че към момента ГД "Конкуренция" разследва сделката между „Боташ“ и „Булгаргаз“ ЕАД, "защото потенциално нарушава правилата на ЕС, като не се позволява участието на трети страни".

Според него паралелно с това има съмнения за злоупотреба с обществени поръчки за разширяването на „Чирен“ и газопреносните връзки с Гърция и Румъния.

„Подозирам и двата големи проекта, които са финансирани частично от ЕК. Това, което виждаме последните години, е как за пореден път България се превръща на Троянски кон за прокарване на руските интереси и частни играчи, търгуващи с руски газ, или се дава преимущество на големи частни строителни компании в България. А те през годините са били абонати за спечелване на обществени поръчки за газопреносна мрежа", каза анализаторът.

Той обясни, че Европейската прокуратура е доста амбициозна, когато става въпрос за проекти от трансграничен интерес.

"Това са стратегически средства за намаляване на зависимостта от Русия. В завладяната българска енергетика, през последните 15 години, всички правителства са участвали в подобни схеми за осигуряване на частни субекти при големи обществени поръчки в енергийния сектор. Концентрацията в обществените поръчки още от 2009 г. и играчите на пазара са едни и същи. Те просто си сменят имената, но олигархичните кръгове зад тях са същите", коментира Владимиров.

По думите му зад паравана "диверсификация на газови доставки" се изразходват много пари, Чирен и вертикалния газов коридор, а тези проекти не целят промяна на стратегическия курс на страната, а частни интереси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:57 | 13.08.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още