IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русинова: Мерките преди либерализацията на електроенергийния пазар трябва да се вземат отсега

Трябва да се помисли за разработването на типови договори от страна на Министерството на енергетиката за потребителите, смята председателят на ИСС

10:51 | 05.08.24 г. 9
Автор - снимка
Създател
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Необходимо е да има компенсаторни мерки от страна на държавата за евентуален риск от повишаване на цените за битовите потребители след либерализацията на енергийния пазар за битови потребители. Това каза в интервю за БТА председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова. Нашата препоръка е това да бъде подготвено достатъчно рано, посочи тя.

Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 година изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност. Това предупреждение отправя Икономическият и социален съвет (ИСС) в свое становище по темата.

Трябва да се помисли за разработването на типови договори от страна на Министерството на енергетиката за потребителите, както и развиване на нормативната уредба, така че в тези договори да има защитни клаузи за правата на потребителите. Трябва да се осигури и добра регулация по отношение на това как се определят тарифите и по какъв начин, коментира Русинова.

Изследвали сме опита в други държави членки на ЕС, като в някои от тях има т.нар. социални тарифи. Нашето настояване се случва достатъчно рано, за да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Целта е да не се озовем в ситуация, при която битовите потребители вече са на свободния пазар и са изправени пред затруднения, посочи още председателят на ИСС.

Оценяваме положително това, че най-накрая в закона има приета дефиниция за енергийно бедни домакинства, като се подготвя и съответната наредба.

Трябва обаче вече да се пристъпи към конкретни мерки и те касаят не толкова социалното подпомагане, което така или иначе съществува под формата на помощи за отопление ежегодно, но така също да се отнасят към енергийната ефективност, подкрепа на домакинствата като например при необходимост да се сменят електроуредите и др. 

Докато изследвахме опита в други държави членки на ЕС, установихме, че в някои от тях има т.нар. социални тарифи, коментира Русинова. Нашето настояване е достатъчно рано да се информират хората и да се отдели достатъчно време с участието на социалните партньори, за да се огледа цялата нормативна база и да се гарантират правата на гражданите. Това трябва да се случи, за да не се окаже, че при излизането на битовите потребители на свободния пазар, те са изправени пред затруднения, за които не е помислено.

ОТ ИСС подготвят анализ за пазара на труда и влиянието на изкуствения интелект и за социалните неравенства в сферата на образованието. Ще работим и по темата за селските региони. Към края на годината подготвяме анализ за сивата икономика и за пенсионната система и усъвършенстването на модела, посочи Русинова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:51 | 05.08.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
тошко_стоте_акаунта
преди 4 месеца
До: 5 zelka "00" ... хаха ... недъгав мечтател!!! ... хаха ...Мнооого далеч си от реалноста, да не си на някакви гъбки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 7
zelka007
преди 4 месеца
До: тошко_стоте_акаунта ... железна китка , под половин София има геотермално поле , 50-60 градуса на още 700м дълбочина , в Равно поле стига 80 градуса ... защо 2010г топлофикация София е отказала проекти за преминаване на геотермално отопление ?! речи ве биещият нефел ?! освен това цела зима фотоволтаиците си генерираха ток ... ваше величество математика даже се упражняваше по темата ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
тошко_стоте_акаунта
преди 4 месеца
До: 3 zelka "00" ... хаха ... недъгав ... , и да ти напомня, че софията не е само идеалният център, що квартали и комплекси има. 80% /по Иво Христов/, доста поизпотени бабанки може да ти/ви потърсят сметка! :):) Ама ти нали ще си на малдивите, кво ти пука?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 16
zelka007
преди 4 месеца
До: Tikva007 ... хаха ... недъгав ... той (токът) от фотоволтаици си е ефффтин , ама плащаме за въглища та ни пукат ушенцата ... и така чак до 2038 ... отделно щото много ефффтин ядреният , та от ефффтиния не сме събрали във фонд Козлодуй кинти за съоръжения за дългосрочно съхранение , та и те ще се плащат ... нема се косите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 3
onezero007
преди 4 месеца
Няма да има либерализация, тукашният елит тихомълком бойкотира така нареченият план за възстановяване на гей съюза - само курулираните шарлатани искаха да прилапат някой милиард, но не им стигна времето и ги изритаха. След като от гей съюза няма да дойдат жалките жълти стотинки дето бяха обещали, съответно няма и да се изпълни ангажимента да се пращат битовите потребители на свободния пазар. Като дойде датата, ще се отмени най вероятно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 2
Tikva007
преди 4 месеца
*Либерализацията на пазара на електрическа енергия от началото на 2026 година изправя битовите потребители пред рискове от повишаване и нестабилност на цените на тока, и дори пред енергийна бедност.* - Ти да видиш! А дека бегаха лакърдиите на евро-зелките за поевтиняване на енергията до аха-аха безплатен ток? Поредната евро-благина, или опашата евро-лъжа? Въпросът е риторичен - зелките могат да пропуснат обясненията - на съда всичко е ясно, да влезе убиттият!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още