Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ от 60,75 лева за мегаватчас през август. Това е повишение от 4,5% спрямо цената през юли (58,10 лева за мегаватчас). В своето първоначално заявление от "Булгаргаз" съобщиха, че ще има ръст от 5,7% до 61,44 лева за мегаватчас. Намалението сега се дължи на актуализираните в посока надолу заявления за доставки на газ на клиентите и на свободния, и на регулирания пазар.
И през август "Булгаргаз" ще разчита само на газа от Азербайджан и ще допълни недостига с газ от "Чирен". По време на откритото заседание в КЕВР от компанията съобщиха за техническо прекъсване на доставките на газ от Азербайджан в периода 5 -11 август. заради ремонт по Трансадриатическия газопровод (TAP). Той е планиран и предварително известен на пазарните участници, посочиха от КЕВР.
Заради него обаче ежемесечните доставки в размер на 888 хил. мегаватчаса намаляват с 200 хил. мегаватчаса, които ще бъдат попълнени от газохранилището.
В "Чирен" има достатъчно газ, коментира председателят на КЕВР Иван Иванов. Той уточни, че цената му е малко по-висока от тази от Азербайджан, което налага и поскъпването на газа за август. В резултат на мерките за виртуално нагнетяване преди година, както и схемата за компенсация от ЕК, газът в газохранилището в момента е по-изгоден от този на пазара и затова "Булгаргаз" прибягва до добив оттам.
В резултат от спирането на доставките газът от Азербайджан ще покрие 68,65% от потреблението през този месец. За сравнение през юли процентът беше 89,6 на сто. Останалите количества за август са от резервите, които се съхраняват в "Чирен". По данни на Gas Infrastructure Europe към 31 юли българското газохранилище е пълно до 82,3% от капацитета си. Това е около средното за ЕС - почти 85%.
Данните показват, че повечето държави вече поддържат резерви от газ от над 80% от капацитета на газохранилищата си. Украйна е запълнила своите до 20%, но страната разполага с огромен капацитет за съхранение - над 33 млрд. куб. метра. Заради препълнените газохранилища в ЕС някои енергийни търговци съхраняваха газ в Украйна през зимата, възползвайки се от цените на TTF, които бяха с около 1/3 по-ниски от сега.
Традиционно цената на газа в Европа е най-висока през зимните месеци, защото тогава е и пикът на потреблението. През тази година обаче търговията през лятото е под влиянието на опасенията за недостиг на доставките в активния сезон за нагнетяване на газа и цената се повиши до около 35-36 евро за мегаватчас.
През юли и август "Булгаргаз" не зависи от индекса на TTF, защото не купува втечнен газ.