През май на вътрешния пазар са реализирани 79 хил. тона бензини, което е рязко повишение и на годишна, и на месечна база. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че спрямо април 2024 година доставките на бензини се увеличават с почти 84%, а спрямо миналия май - със 72%.
Увеличаването на бензина на вътрешния пазар традиционно се наблюдава през летните месеци - 79 хил. тона например е пикът за 2023 година, който е записан през август.
През май са произведени 146 хил. тона бензини, което представлява известно намаление (от 2%) на годишна база. Спрямо април обаче производството се свива по-видимо - с 10 на сто.
При дизеловото гориво производството достига 298 хил. тона, или ръст от почти 20% на годишна база. Спрямо април има намаление от 2,3 на сто. По-голямата част от този дизел е реализирана на вътрешния пазар - доставките достигат 218 хил. тона. Това е малко над средното за този период на годината - с повишение от 4,8% на годишна база. Спрямо април обаче увеличението е от 26 на сто.
Данните на НСИ за останалите енергийни продукти показват, че продължава сривът на добива на твърди горива. През май в страната са добити 434 хил. тона, което е намаление от 58,5% на годишна база. Спрямо април спадът е от почти 37%.
В края на миналата седмица служебният енергиен министър Владимир Малинов съобщи по време на изслушване в Народното събрание, че финансовото състояние на Мини Марица изток е трагично - компанията в момента изплаща единствено заплати и осигуровки на служителите и е спряна инвестиционната програма. Добивът е намален - от една страна заради търсенето, а от друга - заради натрупани запаси в складовете на компанията.
Данните на НСИ показват, че на пазара през май са реализирани по-големи количества твърди горива от добитите - 486 хил. тона, като разликата се покрива и от резервите, и от внос. Според статистиката има намаление на реализираните твърди горива на вътрешния пазар с 48% на годишна база и с 34% на месечна база.
В този период въглищните централи у нас работеха с минимално натоварване, дори и при излизането на един от блоковете на АЕЦ "Козлодуй" в планов ремонт. Тогава нужната електроенергията се осигуряваше от соларните централи.
В последните седмици обаче горещата вълна в региона повиши рязко търсенето - съответно и цената на електроенергията, което направи изгодна работата на въглищните централи. ТЕЦ "Марица Изток 2" пусна още два блока, за да покрие търсенето и това ще бъде отразено в статистиката в следващите месеци.
През май обаче се наблюдава спад на производството на електроенергия - с 20% спрямо април до 2,56 тераватчаса. Спрямо май 2023 година има известно повишение от 1,8 на сто. Почти без промяна са доставките на електроенергия на вътрешния пазар - 2,42 тераватчаса, тоест почти цялата електроенергия е реализирана в страната. На годишна база това е повишение от 1,8 на сто, а спрямо април ръстът е от 1%.
През май доставките на природен газ достигат 204 млн. куб. метра, което е повишение от 36% спрямо май 2023 година. Спрямо април има намаление от 0,5%. Традиционно потреблението на природен газ в Европа е пиково през зимните месеци - от октомври до края на март. Сега обаче повечето държави в ЕС започват отрано да нагнетяват, за да изпълнят европейските директиви да започват газовата година с газохранилища пълни до 90% от капацитета им.
Към 28 юли данните на Gas Infrastructure Europe за България показват, че газохранлището в Чирен е пълно до над 81% от капацитета си.
преди 3 месеца да да.. от както започнахме да се откачаме от руската смраддд ставаме все по богати, данък североизточна джамахирия става все по нисък! Колкото по далеч от русия, толкова по богати и проспериращи... доказано от много държавии от личен опит! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца друзя антиваксъре-газовици ... това което изчезна като цифри в сметката м/у рассийката - България , се появи в сметката Тунис - България и Казахстан - България ... :))) ... лека полека , всичко ще прекъснем !! бройте дните до завършване на вертикалният газов коридор и старта му . от там нататък всеки ден работа на турецки паток му е подарък ... тъй мисли шефът на ГУР Кирило Буданов ... м/у другото какво става с реактора с хамериканското гориво ?! работи или се разтопи ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 месеца друзя антиваксъре-газовици ... денят , в който земята спря да се върти , е когато спряхме петролът от рассийката . туканка се меткахте по баламатума , как цените щели да фръкнат в небесата , как инсталациите на хефтохима ще се задръстят !! да попипам какво се случи ?! двойно повече преработва и продава ... хахаххаххахха . цена в shell за 31 юли 2023 - А95 2,67 ... средна цена за днес 30 юли 2024 , А95 2,64 ... те тъй ребята ... :))) ... всички на редичка и за палците , тошко стоте акаунта води отговор Сигнализирай за неуместен коментар