Още преди атаките на Хамас Израел работи по пилотен проект за "енергийни острови" - децентрализирани микроенергийни мрежи, които да работят автономно в случай на извънредна ситуация. Най-добрия пример за това е кибуцът Маале Гилбоа в северните части на страната, където живеят 350 души.
В близост до населеното място е изградена ПАВЕЦ, която съхранява енергия, и позволява захранване с електроенергия в случай на прекъснания от националната мрежа. Заради мястото, на което е изградено населеното място, енергийната система разчита още на вятърни турбини, соларни панели и биогаз и лесно може да се превърне в "енергиен остров", пише още Ройтерс.
При нападението на "Хамас" през октомври 2023 година бяха прекъснати енергийните мрежи, което доведе до временен срив и спиране на работата на редица индустрии, включително и на платформата за добив на природен газ в Средиземно море от находището Тамар.
По света има много подобни проекти - например независими от енергийната мрежа болници, училища или цели общности в Азия, Северна Америка или Африка. Тези проекти зависят основно от правителствено финансиране. През 2022 година Световната банка отбеляза, че именно микроенергийните мрежи ще осигуряват електроенергия за половин милиард души в световен мащаб до 2030 година.
Плановете на Израел са тези "енергийни острови" да допълват, а не да бъдат алтернатива на националната мрежа, когато няма проблем. Те трябва да работят в паралел с големите централи, произвеждащи електроенергия от газ, на който се оказа богато крайбрежието на Израел.
Това е част от стратегията за енергийната сигурност, която войната само насърчава. В Израел смятат, че това е решение и за други държави, в които се водят военни конфликти и техният модел може да бъде използван и в други части на света.