IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Глобалната енергийна мрежа се задъхва от горещините

Данните показват слабо планиране в развиващите се икономики, което води до сериозни проблеми за енергетиката

17:13 | 15.07.24 г. 5
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Огряната от слънцето на Адриатика в края на юни столица на Черна гора, Подгорица, буквално блокира за броени часове, след като енергийната мрежа не издържа и се срина заради горещините, обхванали региона, пише Bloomberg.

Жителите на града разказват, че движението на автомобилите е било блокирано заради неработещите светофари, имало е сривове в интернет, аларми са пищяли заради липсата на електрозахранване в края на юни. Всичко продължава само час, но е описвано като "непоносимо", а опасенията са, че следващият срив ще продължи по-дълго.

Лошата новина за жителите на Подгорица и милиони други по света е, че това е точно така - рискът за срив на енергийните мрежи се увеличава с ръста на температурите. Последните месеци са едни от най-горещите в стастистиката. В същото време почти няма инвестиции в модернизиране на мрежата, така че тя да е устойчива на променените условия за енергетиката.

Заради горещините потреблението на електроенергия расте, а доставките стават нестабилни, което предизвика и срива на мрежата в Черна гора. В Украйна, където повече от половината генериращи мощности са повредени и унищожени от войната, в пиковите часове енергийните компании прибягват до планово изключване на захранването, за да съхранят мрежата от именно такива сривове.

Промените в климата имат и други отражения върху мрежата - милиони домакинства в Хюстън, щата Тексас, останаха без ток, след като ураганът Берил разруши енергийни съоръжения. Сушата спира работата на водните централи и в много части на Южна Америка, където разчитат основно на хидроенергийните съоръжения за производство на електроенергия, и така в много части от континента също страдат от недостиг на електроенергия и претоварване на мрежите.

Очаквания за опасни явления, свързани с климатичните промени, има за почти целия свят - от Еквадор до Индия, посочва още Bloomberg. Проблемът е, че енергийните мрежи са изградени с мисъл за съвсем различни условия. Преди дни анализатори съобщиха, че Европа например е на ръба на криза с горивата, тъй като повечето рафинерии са с дизайн да работят при много по-ниски температури.

Нестабилната енергийна мрежа означава проблеми за домакинствата и бизнеса, натиск върху правителства, а и може да бъде животозастрашаваща - при последния срив в Подгорица без ток остана болница в града. Търсенето на енергия през лятото достига пик в повечето европейски държави - например в Гърция температурите не падат под 40°С дни наред и това увеличи съществено нуждите от охлаждане. Предстои и допълнително увеличение заради електрификацията на транспорта и други дейности до 2038 година.

За да бъдат посрещнати предизвикателствата на беземисионната икономика (необходима, за да не се допусне повишаване на глобалните температури с повече от 1,5°С до края на 2100 г.), са нужни инвестиции от 24,1 трлн. долара до 2050 година, сочат още изчисленията на Bloomberg NEF. Основната част от тях ще трябва да бъдат направени от Китай и САЩ, но нито една държава по света не е изпусната в сметката.

Според анализите до 2030 г. Китай трябва да инвестира 1,2 трлн. долара в мрежата си, за да посрещне ангажименти за въглеродна неутралност. Разходите на САЩ са 1 трлн. долара. Следват Индия с инвестиции за почти 178 млрд. долара, Германия (155 млрд. долара) и Япония (145 млрд. долара).

Климатичните промени показват много добре уязвимостта на развиващите се икономики и засягат не само богатите на енергийни ресурси Мексико или Кувейт, но и вносители като Албания. Изглежда, че до голяма степен проблемите са свързани със слабо планиране.

В края на юни в Кувейт енергийните дружества прибегнаха до практиката на Украйна и спряха тока в някои зони, за да предпазят мрежата от срив. Но това беше направено панически и в последния момент, което доведе до стотици заседнали хора в асансьори и други проблеми. Украинската енергийна компания планира и изготвя график предварително и го разпространява часове преди спирането на захранването.

Кувейтските власти признават, че на този етап никой не осъзнава важността на превантивните мерки и планирането за години напред. И ако в страната имат възможност да получават милиарди долари от продажбата на петрол, с които да инвестират в енергийната мрежа, то други не са такива късметлии.

Еквадор също има големи залежи от петрол, но също страда от липсата на планиране. През юни в страната също имаше най-сериозното блокиране на енергийната мрежа. В Мексико спирането на тока през юни блокира работата на водните помпи в Чиуауа за седмици.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:13 | 15.07.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Енергетика виж още

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 15
khao
преди 5 месеца
До: cyclop сега ще ти обадим адженда 2050.. значи, всички минаваме на електрически играчки.. ток от плочки на корем! ...пръцкането на кравите го събираме и пълним на бай Илон ракетите, а той ще води преквалифицираните миньори от марицата да копат мед и алумин по астероидите... нали, пак е минно дело! Всичко ще е точно, ток и телешки бургери ще има на корем... руда за реиндустриализацията .. тоже! :D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 14
zelka007
преди 5 месеца
До: khao ... за него всичко което минава порядъка хиляда му е мътна индия ... стотици хиляди = милиони = милиарди = трилиони = квинтилиони ... антизатоплист-кон-спиратор сър !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 13
khao
преди 5 месеца
До: cyclop за кво са ти тия трилиони тонове мед и алуминиий ? :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 8
cyclop
преди 5 месеца
"За да бъдат посрещнати предизвикателствата на беземисионната икономика (необходима, за да не се допусне повишаване на глобалните температури с повече от 1,5С до края на 2100 г.), са нужни инвестиции от 24,1 трлн. долара " иначе казано, трилиони тонове мед, алуминий, пластмаса и тн, за да се подържа зеления хайвер в имитация на активност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 9
cyclop
преди 5 месеца
Нека сменим всички камиони и автомобили с електрически играчки на батерии, това ще оправи нещата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още