Температурите в Европа се доближават до нивото, при което рафинериите ще започнат да ограничат производството, пише Bloomberg. В гръцката столица Атина в следващите седмици трайно се задържат горещините и температурите от над 40°С и почти навсякъде в Европа жегата е по-голяма от обичайното за сезона.
В дългосрочен план изменението на климата правят прозводството на горива по-трудно, казват от най-голямата рафинерия в Швеция. Рафинериите в Европа са проектирани през 60-те и 70-те години на миналия век, но светът стана по-горещо място оттогава, допълват анализаторите от Wood Mackenzie.
Предизвикателствата са няколко - горещото време увеличава потреблението на горива, но това лесно може да бъде решено като компаниите добавят още оборудване, ако има икономически смисъл за увеличаване на производството на горива. Европейските рафинерии обаче са проектирани за работа при по-ниски температури - по-скоро за зимните температури, а не за летните рекорди, казват инженери.
При производството на горива петролът се нагрява до стотици градуси, за да бъде постигната дестилация и производството на различни петролни продукти, обяснява Bloomberg. При високи външни температури връщането на суровината в течно състояние е труден процес. Лекият суров петрол изисква по-ниски температури за обратното втечняване.
Прекалено високите температури могат предизвикат проблеми при рафинирането и да наложат намаляване на производството с 15% за 24 часа. Доскоро това беше проблем основно за съоръженията по Средиземноморието. Дори и полската Macquarie Group обаче изпитва затруднения и е намалила преработката на петрол с 10% заради горещините през миналата година.
През следващата седмица температурата във Варшава се очаква да премине нивото от 35°С. Това е само с 1°С над нивото, за което е предвидено да работят рафинериите на най-големия доставчик на горива в Полша - Orlen. При преминаване на тези граници, съоръженията ще трябва да спрат.
Отказът от руския тежък петрол също се оказва проблем за европейските рафинерии - те са изградени за преработката на "Уралс", а използването на по-леките сортове затруднява работата им и през миналото рекордно горещо лято много от тях търсеха различни петроли, за да направят подходящ микс. Тази година ситуацията се нормализира с доставки на тежък петрол от Южна Америка.
Но не само европейските рафинерии страдат от топлото време - в САЩ по източното крайбрежие или в Средния Запад ситуацията е същата. Рафинериите там също са с дизайн за работа при зимните условия. В Мексиканския залив обаче рафинериите имат по-големи охладителни кули и съхраняват повече студена вода, което им помага да работят и при летните горещини.
Но дори и тогава горещините са предизвикателство за производството на горива, защото съоръженията за охлаждане работят по-интензивно, това претоварва енергийните мрежи и може да се стигне до аварийно спиране на захранването.