Газохранилищата в Европа се пълнят по-бавно от обичайното това лято, но запълняемостта им остава висока. По данни на колумниста на Ройтерс Джон Кемп от края на зимния сезон (31 март) до първата седмица на юли количеството газ, нагнетен в газохранилищата, се повишава с 238 тераватчаса, което е по-бавно спрямо миналата година (271 тераватчаса) и средната стойност за последните десет години (314 тераватчаса).
В същото време обаче нивото на запълняемост е много по-високо от средното за последните десет години - почти 80% по данни на Gas Infrastructure Europe спрямо 64%.Нивото на запълняемост е в съзвучие с данните за 2023 година.
Статистиката на GIE показва, че най-бавно се запълват газохранилищата в Хърватия (малко над 63% от капацитета) и Латвия (60%). Българското "Чирен" е пълно до почти 75% от капацитета си.
"Булгаргаз" изненадващо включи газохранилището като източник на газ през юли в ценовото си заявление до енергийния регулатор. Това е необичайно в средата на сезона за нагнетяване. Така обаче компанията балансира цената и през този месец тя не е обвързана с индекса на нидерландската борса TTF, тоест няма покупка на втечнен газ. Към 90% от потреблението се покрива от доставките на тръбен газ от Азербайджан, стана ясно от съобщението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) след заседанието, посветено на цената на газа през юли. Тя беше утвърдена на ниво от 58,10 лева за мегаватчас.
На TTF в последните дни цената на газа се стабилизира на ниво около 30 евро за мегаватчас. В началото на юни обаче беше достигнат годишен пик от 36 евро за мегаватчас.
По-високата цена спрямо зимата е едно от обясненията за по-бавното запълване на газохранилищата в Европа. Очакванията на експертите са, че пикът в запълняемостта ще бъде постигнат към края на октомври, но това е много относително и зависи и от температурите, и от цените на природния газ на пазара. Меката зима през последните две години и евтините доставки на втечнен газ през зимата остави и по-големи от обичайното количества газ в газохранилищата в края на отоплителния сезон.
През миналата година страните от ЕС посрещнаха зимата с пълни газохранилища и заради изгодните оферти от доставчици някои енергийни търговци нагнетиха газ в съоръженията в Украйна. Страната има най-големия капацитет за съхранение в Европа - над 33 млрд. куб. метра, наследство от времената, когато беше основен транзитьор на руския газ. В края на годината договорът с "Газпром Експорт" обаче изтича, а "Нафтогаз" води преговори с Азербайджан за доставката на газ за Европа.