IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ICBG провежда годишни търгове за капацитет на интерконектора Гърция-България

Ще се предлагат количества за пет последователни газови години, като капацитетът варира за различните точки на междусистемно свързване

10:44 | 01.07.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Независимият газопреносен оператор ICGB ще проведе днес (1 юли) годишни търгове за капацитет на газовата връзка между Гърция и България, става ясно от съобщение, публикувано на сайта на оператора. Ще се предлагат количества за пет последователни газови години, като капацитетът варира за различните точки на междусистемно свързване - съответно с мрежите на българския оператор "Булгартрансгаз", гръцкия DEFSA и Трансадриатическия газопровод (TAP).

За предстоящата газова година 2024/2025 ICGB ще предложи на конкурентни търгове свободния капацитет на двете точки в Гърция, възлизащ на 1 161 784 139 нм3/год. или 37 333 058 кВтч/д/г. За точката на междусистемно свързване в България ще бъде офериран свободен капацитет в размер на 1 027 334 020 нм3/год. или 33 012 605 кВтч/д/г.

Търговците ще могат да запазват предварително капацитет за пренос на количества, които ще постъпват от терминала за втечнен природен газ при гръцкия град Александруполис след въвеждането му в търговска експлоатация.

Процедурите ще се проведат на две независими търговски платформи – RBP и PRISMA. По-малко от две години след началото на търговска експлоатация интерконекторът вече има над 40 регистрирани ползватели, които могат да участват в предстоящите търгове.

IGB има общ капацитет от 3 млрд. куб м. годишно, като близо 1 млрд. е резервиран в рамките на 25-годишен договор за азерски газ. Газопроводът допринася за обезпечаване на над 50% от вътрешната консумация на природен газ на България в зимните месеци и достига до 80% през летния сезон.

В момента компанията оператор ICGB провежда процедура за изследване на пазарния интерес към увеличаване на общия капацитет до 5 млрд. куб м. годишно. Това ще позволи преноса на по-големи количества природен газ, подсигурявайки допълнително вътрешното потребление на страната и затвърждавайки ролята на България за транзит към трети страни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 01.07.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

Финанси виж още