За втора поредна седмица износът на руски петрол расте, независимо от заявките на Москва, че ще намали добивите през юни, за да изпълни ангажимента си към ОПЕК+. Това сочат данните на Bloomberg, базирани на данните от движението на танкерите от руските пристанища и съпоставени с информацията от анализаторите от Kpler и енергийния търговец Vortexa.
В средата на април износът на петрол от Русия достига най-високото си ниво за 2024 година, но през целия май имаше спад от 11% на годишна база. От началото на юни тенденцията се обърна и вече достига връх за последните два месеца.
В седмицата 10-16 юни износът на петрол от Русия се повишава с 5% до 3,7 млн. барела на ден. В четирите седмици до 16 юни увеличението е от 80 хил. барела до 3,42 млн. барела на ден, сочат още данните на Bloomberg. Агенцията отбелязва ръст на износа от пристанищата в Балтийско море (Приморск и Уст-Луга), но и известно намаление от Новоросийск и терминалите на Тихоокеанското крайбрежие - Козмино и Де Кастри.
Основният пазар на руския петрол е Азия, закъдето се насочват по 3 млн. барела на ден, включително и товарите без крайна дестинация, които в крайна сметка се озовават в региона. Индия купува по около 1,5 млн. барела на ден, а Кита - 1,23 млн. барела, към които се добавят и около 800 хил. барела на ден през петролопровод, което прави Пекин най-големият купувач на петрол от Русия.
В района на Черно море единственият купувач на руския петрол е Турция, която през миналата седмица е получавала по 420 хил. барела на ден.
Заради увеличените количества приходите от продажбата на петрол достигат най-високото си ниво за последните шест седмици - 1,79 млрд. долара. Засега това е под върха от 2,17 млрд. долара, записани през юни 2022 година, но и два пъти повече от отчетените 930 млн. долара през декември 2022 година, когато бяха наложени санкциите на Запада.
Русия продължава опитите си да заобикаля ограниченията, прекачвайки петрол в крайбрежията на Мароко и Оман. Предишната дестинация беше край Гърция, но Атина започна да провежда редовни военни учения и това прогони руските танкери. Другата мярка е преименуване на кораби под санкции - в момента три от поставената под санкции компания "Совкомфлот" превозват петрол по този начин. Един от тях претовари петрола край бреговете на Сингапур. Другите два се насочват в същото направление.
преди 6 месеца До: khaoНякой уроци се учат по-трудно :) Многополюсен свят ни очаквал казват ,пък китайците казват : внимавайте какво си пожелавате :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 месеца тия араби колко са наивни.... били имали договорка с москалите, а те от своя страна били обещали нещо... отговор Сигнализирай за неуместен коментар