Австрийската „ОМВ Офшор България“ остава единствената компания с разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ „Блок 1-21 Хан Аспарух“.
По време на днешното си заседание Министерският съвет е разрешил TotalEnergies да прехвърли своя дял от 57,14% от правата и задълженията по разрешението на „ОМВ Офшор България“, така че австрийската компания вече има 100% дял.
Възможността за прехвърляне на правата и задълженията по предоставено разрешение за търсене и проучване е регламентирана в чл. 25, ал. 1 и ал. 2, т. 2 от Закона за подземните богатства.
С приетото днес решение срокът на разрешението за търсене и проучване се продължава с 23 месеца поради настъпили форсмажорни обстоятелства. Форсмажорът, който обхваща периода от 24 февруари 2022 г. до 24 януари 2024 г., е мотивиран с войната в Украйна и оттеглянето на TotalEnergies от проекта. Тези обстоятелства са документирани със сертификат, издаден от Българската търговско-промишлена палата на 9 февруари 2024 г.
„Блок 1-21 Хан Аспарух" е разположен в изключителната икономическа зона на Република България в дълбоко Черно море. Договорът за проучване на блока, който се приема за един от най-перспективните в нашата акватория, е в сила от септември 2012 г. За намерението на френската компания да се оттегли от проекта стана ясно през март, а година по-рано представители на компанията предложиха дял на държавата в проекта, съобщавайки данни за потенциални между 210 млрд. куб. метра и 510 млрд. куб. метра газ в блока. Тогава Народното събрание възложи на Българския енергиен холдинг (БЕХ) да проучи възможността да стане акционер в проекта, но процедурата беше замразена, след като тогавашният енергиен министър Румен Радев обяви, че БЕХ не е получил достъп до специфична информация.
С днешното си решение Министерският съвет упълномощи министъра на енергетиката в едномесечен срок да подпише необходимите допълнителни споразумения към договора.