През 2022 година 45% от произведената в Германия електроенергия идва от изкопаеми горива и основно природен газ, пише в коментар колумнистът на Ройтерс Гевин Макгуайър. Затова и войната в Украйна и спрените доставки на газ от Русия оказаха толкова сериозно отражение върху германската икономика.
Високата цена на газа оскъпи рязко електроенергията и засегна тежко производството в енергийно интензивните сектори - химическа, производство на торове и т.н., както и тези, за които природният газ е не само енергоизточник, но и суровина за производството (при торовете).
През 2023 година обаче благодарение на възобновяемите енергийни ресурси цената на електроенергията в Германия се върна към средните нива в последните години, а от началото на 2024 година зелената енергия е в основата на съживяването на индустрията на страната, смята анализаторът.
Германия все повече разчита на зелената енергия - производството на офшорните вятърни паркове на няколко пъти достигна рекорди на фона на благоприятното време. В началото на май соларните панели също отбелязват рекорди - в обедните часове на 13 май соларните централи са осигурили около 60% от товара на мрежата в този момент (43,8 гигавата от 72,4 гигавата), а вятърните централи са осигурили още 17% от производството.
В Германия пикът на производството на слънчевите централи е около обяд - в диапазона 12-13 часа.
Развитието на ВЕИ в Германия води до по-ниски цени за електроенергията и добавянето на нови чисти източници на енергия могат допълнително да окажат подкрепа за икономиката, смята още Гевин Макгуайър. Зелената енергия намалява съществено и въглеродната интензивност на страната - на 13 май около обяд тя е била само 166 грама за киловатчас, спрямо 314 грама въглероден диоксид на киловатчас през април и 425 грама средно през 2023 година.
166 грама на фона на средното за страната изглежда отлично постижение, но е много далеч от средните 45 грама въглероден диоксид на произведен киловатчас във Франция (благодарение на нейните ядрени реактори). Германия ще има още възможности да намали емисиите си през юни и юли, когато официално е сезонът на соларните панели в страната.
По данни на екологичната организация Ember през 2023 година пикът на производството е бил през юли - 9,41 тераватчаса. Очакванията са, че през тази година ще има нов рекорд в производството.
преди 7 месеца Заглавието на статията е яка флейта! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца некой дежурен нема ли да се изока , ама кво правим в 19:00 кат залезе слънчо ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар