Рекорден спад в износа на ток с близо 79% за първите четири месеца на годината, отчитат от Електроенергийния системен оператор.
На този фон се отчита спад в производството на тока и на вътрешното потребление.
Една от причините за рекорден спад на износа на ток се дължи на по-евтиното електричество в съседните държави, които са извън Европейския съюз (ЕС) и не плащат квоти за въглеродни емисии.
"България вместо да изнася електроенергия, както правеше до момента, изнася български лигнитни въглища за Сърбия, след което в сръбските електроцентрали се произвежда сръбска електроенергия с българските лигнитни въглища и след което тази произведена електроенергия се внася в България", заяви Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), цитиран от БНТ.
Спадът на производството на ток се дължи не само на огромния срив в износа на електроенергия, но и в свитото потребление.
С 4,5% по-малко ток сме консумирали през първите 4 месеца на година, а причините са не само климатични, но и икономически, твърдят от АИКБ.
"Средно с около 7 градуса са били по-високи температурите в сравнение с последните 5 години, което предполага по-малко потребление на ел. енергия и от битовите потребители и от небитовите потребители", допълни Иванов.
Спадът на потреблението се дължи и на това, че много енергоинтензивни предприятия през последните години изградиха собствени енергоизточници за собствено потребление, което пък намалява потреблението на енергия от общата мрежа.
Свитото производство на ток от въглища у нас се компенсира от фотоволтаичните централи, твърдят от енергийното министерство.
"Основният въпрос, който разглеждаме в момента е свръхпроизводството на фотоволтаични мощности, които последните години, както казахме станаха изключително модерни поради атрактивните си цени и бързото си изграждане", заяви Георги Самандов, заместник-министър на енергетиката.
Евтината зелена енергия натиска цените на тока на свободния пазар надолу и дори се конкурира с ядрената енергия.
"От фотоволтаичните централи цената излиза около 45 евро на мегаватчас, която за вашите зрители може да се каже, че е съвсем леко по-висока от тази на АЕЦ "Козлодуй" и значително по-ниска от тази на термичните централи. На енергийната борса се достигат дори отрицателни цени. Тоест всеки един консуматор ще получава пари затова че консумира енергия", каза още Самандов в ефира на БНТ.
В момента близо 55% от производството на електричество у нас се пада на зелена енергия - 44 на сто от възобновяеми енергийни източници и 11% от водноелектрически централи.
преди 5 месеца :) Що не пишете за 2 години колко ФЕЦ-ца са изградени в Гърция и като цяло в региона ? Само като отправна точка , за да разберете че износ повече няма да има или поне в същите мащаби . Това мисля трябва да я ясно вече и на най-големите оптимисти дето си фантазираха , че ще строим АЕЦ-*** и ще изнасяме електроенергия за целиот свет отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца приказките как зависим от сръбските ТЕЦ или от северомакедонските е смешна и жалка опорка ... :))) ... гогошев , не седай на две ракии пред клавиатурата !! драскаш несвързано !! изборите са чак юни месец ... нема да вземете повече от 10-12% ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца БГ добива около 14млн тона лигнитни въглища на година . за първи път през 2023 е изнесла за Югославия 1,68млн тона от тях . пък после разбираш ли внасяла ток от там ... :))) ... смях . значи !! в ЕС има санкции за рассийски въглища на ниво ЕС и пазарът е затегнат , затова ни върви износът . сърбете строят със заем от Поднебесната и по техна технология един , евентуално два блока в техни ТЕЦ , които не отговарят изобщо на европейските норми за замърсяване . единият требе да влезе в паралел 2024 . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 месеца "Една от причините за рекордния спад в износа се дължи на по-евтиното електричество в съседните държави, които са извън ЕС и не плащат въглеродни квоти" Нещо да кажете ...по въпроса за евроатлантическите ценности имам предвид отговор Сигнализирай за неуместен коментар