Депутатите отхвърлиха разглеждането на актуализацията на на Пътната карта за климатична неутралност. Това стана по време на дебатите по повод решение за подкрепата на "Мини Марица изток" за техническата рекултивация в следващите четири години по искане на депутата от БСП Драгомир Стойнев. Актуализацията на пътната карта беше част от седмичната програма на 49-то Народно събрание, на което му остават броени часове за работа.
Приемането на картата е част от Плана за възстановяване и според Стойнев тя няма да бъде изпратена в Брюксел, докато не бъде одобрена от Народното събрание. Едва ли това ще се случи в програмата на този парламент, чийто последен работен ден е 26 април.
По отношение на "Мини Марица изток" депутатите одобриха отпускането на 250 млн. лева за периода 2024 - 2028 година. Средствата ще бъдат залагани в държавния бюджет и използвани за техническа рекултивация и на фона на намаляващата работа на предприятието. Предложението беше внесено извънредно от председателя Росен Желязков, който малко по-късно беше отстранен от поста си и напусна залата. Средствата ще бъдат предоставени на "Мини Марица изток" и предвидените дейности по рекултивация ще бъдат изпълнени само от компанията, без преотдаване на други изпълнители, включително дружества с държавно и общинско участие.
Дискусиите се проведоха в присъствието на миньори и енергетици, които протестират срещу политиката в енергийния сектор.
Протест на миньори и енергетици пред Народното събрание. Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
По време на дискусиите от "Продължаваме промяната - Демократична България" отбелязаха, че средствата са недостатъчни, защото за рекултивацията са нужни 3-4 млрд. лева. Според Радослав Рибарски парите, които ще бъдат отпускани, ще стигат за "разходите за 5-6 месеца", ако мините спрат да работят. Той предупреди, че средствата могат да бъдат определени като недопустима държавна помощ от ЕК.
Делян Добрев (ГЕРБ-СДС) беше категоричен, че за последните три години от енергетиката са източени 5,4 млрд. лева, включително и големите печалби, които реализира сектора заради високите цени на електроенергията в Европа.
От БСП определиха закриването на мините преди изчерпването на ресурса им като "национално предателство". Левите поискаха още и анализ на действията за закриване на въглищни мощности и използването на европейските средства за подкрепа на индустрията, От "Възраждане" призоваха термичните централи в Маришкия басейн да продължат да работят до изчерпване на ресурса на мините. Според лидера на партията Костадин Костадинов централите могат да работят без проблем до края на това столетие.