IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Окончателно: България и САЩ ще си сътрудничат за изграждане на два блока на АЕЦ „Козлодуй”

Народното събрание ратифицира споразумението със САЩ по проекта за нова ядрена мощност

14:28 | 22.03.24 г. 3
Автор - снимка
Създател
Снимка: БГНЕС
Снимка: БГНЕС

Парламентът одобри на второ четене законопроекта за ратифициране на Споразумението между правителствата на България и САЩ по Проекта за изграждане на ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ и Ядрената програма за граждански цели на Република България, подписано в София на 12 февруари 2024 г. 

„За“ бяха 161 депутати, "против" - 56 , трима се въздържаха, предава БТА.

"За" бяха народните представители от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната-Демократична България“(ПП-ДБ), ДПС  и „Има такъв народ“. „Против“ гласуваха от „Възраждане“, „БСП за България“ и четирима, нечленуващи в парламентарна група народни представители.

След влизането в сила на закона министърът на външните работи трябва да уведоми по дипломатически път САЩ за ратифицирането на споразумението, а министърът на енергетиката - да обнародва в „Държавен вестник“ документа в 15-дневен срок от датата на влизането му в сила за България. 

С решение на Народното събрание от 12 януари и 18 декември 2023 г. министърът на енергетиката бе задължен да предприеме всички действия за вземане на положително решение за изграждане на нова ядрена мощност с технология АР1000. В изпълнение на решението е подготвен проект на споразумение с рамка за засилване на сътрудничеството по изпълнение на Проект по проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на един нов реактор с инсталирана мощност от най-малко 1000 мегавата в АЕЦ „Козлодуй“. 

В рамките на дебата Коста Стоянов от „Възраждане“ отбеляза, че на идеен проект се издава разрешение за строеж на мощности, което според него е предпоставка за значително увеличаване впоследствие на цената на строежа на 7 и 8 блок, както и за комисиони в размер на десетки милиарди. От парламентарната група настояха процедурата да бъде прекратена и да се проведе нова на базата на конкурентоспособност. 

"ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС ще гласуват за узаконяване на една „голяма кражба“, посочи Стоянов. Имаме дотук една-единствена избрана технология и една-единствена компания, която ще строи по нея - без конкуренция и прозрачност на избора ѝ, продължи  Стоянов.

"Всичко е заради технологията АР1000", включи се в дебата Борислав Гуцанов от „БСП за България“. "За пореден път от левицата припомниха, че има една-единствена централа, която работи по тази технология. Нали сте наясно, че 30 млрд. долара не може да бъдат изплатени, в момента сте готови да отидете на 30 млрд., и то при технология, която е само в една страна", коментира депутатът. И отбеляза, че Великобритания се е отказала от тази технология и няма нито една страна в Европа, която да е готова да стане експериментална площадка.

"Защо се натискате и слагате наколенки, това ще е „черна дупка“, в която парите ще потънат, но ядрена мощност няма да бъде изградена", заяви Гуцанов. Той отбеляза, че БСП винаги е била за ядрената енергетика, но искат реални действия, а не „поредната кражба“. Ще се задейства ли някога прокуратурата за това, което се случва", попита той.

"По каква логика ще подпишем с канадска фирма, чието ръководство е в САЩ, какво ще направи американското правителство, ако тя фалира", попита колегата му Румен Гечев. Какво става с парите на българския народ, добави той. 

България и САЩ подписаха през февруари споразумението за ядрено партньорство, включително в проекта по изграждане на два нови енергийни блока на АЕЦ „Козлодуй“. От българска страна договорът беше подписан от министъра на енергетиката, сега вече в оставка, Румен Радев, а от американска - от Андрю Лайт, който е помощник-секретар в Министерството на енергетиката на САЩ.

Тогава Радев каза, че цената на тока от бъдещите седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" няма да надхвърли 65 евро за мегаватчас, а построяването на новите мощности се очаква да струва общо до 14 млрд. евро.

Колко точно ще струват двата нови блока би трябвало да стане ясно в края на март от доклада, който ще изготви американската компания Westinghouse, с чиито реактори ще работят бъдещите мощности.

"Ние гледаме на блокове 7 и 8 в АЕЦ "Козлодуй" като на държавен проект с наше държавно участие, със самоучастие, което да е в диапазон 25-30% и със заемно финансиране, част от което сме готови да обезпечим със съответните държавни гаранции", каза тогава Радев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:28 | 22.03.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Енергетика виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 0
Tikva007
преди 3 месеца
България подписа споразумение със САЩ, че частна канадска компания, която от години се клатушка по ръба на фалита и си я подхвърлят като горещ картоф вече няколко собственици, ще изгради два реактора, без да е обявила цена. Чехите изритаха Уестингхаус от търга за тяхната АЕЦ заради това, а България й подписа празен чек. Такава сделка могат да подпишат само хора, които мразят България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
1
rate up comment 15 rate down comment 1
karadjata
преди 3 месеца
Поредната хипер мега голяма кражба на ГРОБ и ДПС за съжаление с подкрепата на ПП-ДБ и ИТН.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още